Katar: “Çözüm için Taliban ile temasa geçilmeli”

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Afganistan’da yaşanan son gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Al Sani, Afganistan’daki sorunların çözümü için Taliban ile temas kurulması gerektiğini söyledi.

Katar Dışişleri Bakanı, Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ın tecrit edilmesinin ülkedeki istikrarsızlığı daha da artıracağına dikkat çekti. Al Sani, diğer ülkelere Afganistan’da yaşanmakta olan sorunların çözümü için Taliban ile temas kurma yönünde çağrı yaptı.

Körfez’in önemli ülkelerinden Katar’da, 2013 yılından bu yana Taliban’ın siyasi ofisi bulunuyor.

Al Sani, Almanya Dışişleri Bakanı Maas ile yaptığı görüşmenin ardından Afganistan hakkında değerlendirmelerde bulundu. Katar Dışişleri Bakanı, “Eğer koşullar öne sürmeye başlayıp, ilişkiye girmediğimiz takdirde, güç boşluğu meydana gelir. Burada sorulması gereken kim güç boşluğunu dolduracak? Biz temasa geçmeden güvenlik ya da sosyoekonomik alanında gerçek ilerlemeye ulaşamayacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Al Sani, Taliban’ın Afganistan’da herkesi kapsayacak bir hükümet kurma sözü verdiğini dile getirdi.

Taliban’ı daha önce 20 yıl tecritte tutmanın ülkeyi bu hale getirdiğini savunan Katar Dışişleri Bakanı, Taliban’ın, Kabil’i ele geçirdiği günden bu yana tahliyeler ve terörle mücadele konusunda olumlu sonuçlar aldığını söyledi.