Katar Emiri 3.5 yıl sonra Kral Selman’la telefonda görüştü

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, 3.5 yıl aranın ardından Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’i telefonla arayarak Ramazan ayı sebebi ile iyi dileklerde bulundu.

Suudi Arabistan haber ajansının (SPA) haberinde, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin Kral Selman’ı telefonla aradığı aktarıldı.

Katar Emiri Temim, Ramazan ayının başlangıcı sebebi ile Kral Selman’ı kutlarken, Kral Selman ise Ramazan ayı için iyi dileklerde bulundu.

Görüşme, Körfez uzlaşısından sonra iki lider arasındaki ilk telefon görüşmesi olarak kayıtlara geçti. Bu görüşmenin, iki ülke arasında ilerideki dönemde atılacak karşılıklı adımlar öncesi bir hazırlık olduğu ileri sürülüyor.

Suudi Arabistan başta olmak üzere, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017 tarihinde Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini sonlandırmıştı. Söz konusu ülkeler, Katar’ın "terör gruplarını desteklediği" gerekçesini öne sürerek, ekonomik yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Terör örgütlerine destek olduğu iddiasını reddeden Katar, bölgede farklı arayışlar içerisine girmişti. Körfez bölgesinde yaşanan kriz, uzun bir müddet devam etti.