Katar Dışişleri Bakanı, Taliban hükümetinin Başbakanı ile bir araya geldi

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Afganistan’a sürpriz bir ziyarette bulundu. Al Sani ile Taliban hükümetinin Başbakanı Molla Muhammed Hasan Ahund yüz yüze bir görüşme gerçekleştirdi.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Afganistan’a giderek Taliban geçici hükümetinin Başbakanı Molla Muhammed Hasan Ahund ile yüz yüze bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, yeni kabine üyeleri de hazır bulundu.

Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki, iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin bundan sonra da devam ettirilmesi konusunun ele alındığını belirtti.

Muttaki, “Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, Taliban geçici hükümetinin Başbakanı Molla Muhammed Hasan Ahund ve yeni kabine üyeleriyle verimli bir görüşme gerçekleştirdi. Kabil Havalimanı’nın yeniden faaliyete geçmesiyle ilgili Katar ülkesinin yardımlarından dolayı teşekkür ederiz” dedi.

Diğer yandan Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, Afganistan’da eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve eski Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah ile de bir araya geldi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra Afganistan’daki son durumun ele alındığı belirtildi.

Katar Dışişleri Bakanı’nın ziyareti, Afganistan’da geçici Taliban hükümetinin kurulmasından sonra ülkeye gerçekleştirilen ilk üst düzey ziyaret oldu.