Muhammed bin Selman, ambargo sonrası ilk defa Katar’a gitti

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Körfez turu kapsamında resmi temaslarda bulunmak üzere Katar’ın başkenti Doha’ya gitti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Uluslararası Doha Havalimanı’nda Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el Sani tarafından karşılandı.

Bin Selman’ın ziyareti, 2017’de Körfez ülkeleri ile Katar arasında yaşanan krizin ardından Suudi Arabistan tarafından bu ülkeye yapılan en üst seviyeli ilk ziyaret olarak kayıtlara geçti.

Katar’ın “terör gruplarını desteklediğini” gerekçe gösteren Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır gibi ülkeler; 5 Haziran 2017 tarihinde Katar ile tüm diplomatik ilişkileri kesme kararı almıştı. Söz konusu kararın ardından ise Körfez ülkeleri tarafından Katar’a yönelik ekonomik ambargolar uygulanmaya başlamıştı.

Doha yönetimi ise kendisine yönelik tüm suçlamaları reddetmişti.

5 Ocak 2021’de Suudi Arabistan’ın El-Ula kentinde düzenlenen 41. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi’nde imzalanan Ula Bildirisi ile yaşanan kriz sonlanmıştı.

İki ismin görüşmesinin ardından Katarlı ve Suudi Arabistanlı şirketler enerji, gayrimenkul ve turizm sektörlerinde altı iş birliği anlaşmasına imza attı.

Katar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan açıklamada, Doha’da Katar-Suudi Arabistan İş Forumu’nun iki ülke arasındaki ekonomik entegrasyonu sağlamanın yollarının ele alındığı bir toplantı gerçekleştirildiği bildirildi.