Suudi Arabistan’ın Doha büyükelçisi Katar Emiri’ne güven mektubu sundu

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed El Sani, Suudi Arabistan Büyükelçisi Mansur bin Halid bin Ferhan ile bir araya geldi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya göre, Doha Büyükelçisi Mansur bin Halid bin Ferhan, Katar Emiri Şey Temimi’i ziyareti sırasında güven mektubunu sundu.

Katar Emiri ise mektubu kabul ettikten sonra iki ülkenin tarihi ve kardeşlik ilişkilerini güçlendirme görevinde başarı dileklerinde bulundu.

Katar basınında yer alan haberlere göre de Şeyh Temim, Suudi Arabistan’ın yanı sıra Nijerya, Ekvator Ginesi ve Kolombiya büyükelçilerinin mektuplarını da kabul etti.

Büyükelçilere görevlerinde başarılar dileyen Şeyh Temim, ülkeleri ile Katar arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi dileklerinde bulundu.

Suudi Arabistan, Bahreyn, BAE, ve Mısır gibi ülkeler, 5 Haziran 2017’de Katar ile tüm diplomatik ilişkileri kesme kararı almıştı.

Tarafların arasındaki kriz süreci, bu yılın başında gösterilen birtakım çabalar sonrasında sona ermişti.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah, 4 Ocak 2021 tarihinde Suudi Arabistan ile Katar arasındaki kara, hava ve deniz sınırlarının açılması için anlaşma sağlandığını açıklamıştı.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed El Sani ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud, Mayıs ayında Riyad’da bir araya gelmişti.