Katar ile Suudi Arabistan ilişkileri güçlendiriyor

Katar Emiri Şeyh Temim ile Suudi Arabistan Devlet Bakanı Prens bin Fehd Doha’da görüştü. İki ülke ilişkilerinin güçlendirilmesinin ele alındığı belirtilen görüşmenin detaylarına yönelik bilgi verilmedi.

Katar Emirlik Divanı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Suudi Arabistan Devlet Bakanı Prens Turki bin Muhammed bin Fehd başkanlığındaki Suudi heyeti Katar’ın başkenti Doha’da ağırladı.

Açıklamada Katar ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinin ele alındığı belirtilirken, görüşmeye yönelik ayrıntı verilmedi.

Prens Bin Fehd’in Katar ziyaretinin 3 gün öncesinde Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal Bin Ferhan da Katar’a giderek önemli temaslarda bulunmuştu. Suudi Dışişleri Bakanı, 26 Nisan’da gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in ziyaret davetini Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed al Sani'ye iletti.

KATAR’DAN SUUDİ ARABİSTAN’A DESTEK

Bin Selman, Suudi Arabistan’daki resmi bir televizyon kanalına verdiği röportajda, İran’ın komşu devlet olduğunu ve İran ile iyi ilişkiler kurmak istediklerini belirtti.

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın diyalog temelli dış politika çağrısına destek verdiğini söyledi.

Al Sani, “Birleşmiş Milletler sözleşmesine bağlılık, devletlerin egemenliğine saygı duyma ve içişlerine müdahale etmeme, medeni ülkelerin temelleridir. Bunun yanı sıra, bölge ve dünyanın barış ve güvenliğinin korunması için de bir emniyettir” ifadelerini kullanarak, İran'ın da içinde bulunduğu bölgede diyaloğa dayalı dış politika çağrısını desteklediğini belirtti.

Suudi Veliaht Prens’in açıklamaları, Körfez’deki gerginliği azalttı. Öte yandan, açıklamanın ardından gelecek tepkilerin neler olacağı merak konusu.

KÖRFEZ’DE UZLAŞI

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, 2017 yılında "terör gruplarını desteklediği" gerekçesi ile Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesti. Öte yandan, bu ülkelerden Katar’a ekonomik ambargo uygulanmaya başlandı. Katar ise suçlamaları reddetmesine rağmen Körfez’de yaşanan krize engel olamadı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, 5 Ocak'ta gerçekleştirilen 41. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi'nde ambargonun kaldırıldığını açıkladı. Ardından da Katar ile ilişkilerin yeniden tesis edileceğini belirtti.