Katar, ABD’den F-35 istiyor

Katar hükümeti, Lockheed Martin F-35 Lightning II savaş uçağı tedariki için Amerika Birleşik Devletleri’ne resmi talepte bulundu. Türkiye ile sıcak ilişkilere sahip olan Katar, F-35 alımı sonrasında ikili ilişkilerde gerilim yaşanır mı? Katar’ın alacağı F-35’leri Türkiye’ye satması mümkün mü? Detaylar haberimizde…

Reuters’a göre Katar hükümeti, Lockheed Martin ana yükleniciliğinde geliştirilen Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lightning II tedariki için Amerika Birleşik Devletleri’ne resmi talepte bulundu. Edinilen bilgiye göre söz konusu talep; ABD himayesinde İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında Ağustos ayında yapılan ve iki ülkenin diplomatik bağlarının normalleştirmesini kapsayan Abraham Anlaşması’nın ardından, Birleşik Arap Emirlikleri’nin F-35 talebinde bulunmasının akabinde geldi.

110

İSRAİL & SUUDİ ARABİSTAN KATAR’A KARŞI BİRLEŞİK HAREKET EDİYOR!

İsrail, normalleşme anlaşmasına rağmen Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik F-35 satışına karşı çıkmıştı. Katar’ın F-35 tedariki için göndermiş olduğu referans mektubunun (Letter of Recommendation – LOR) yanıtı henüz gelmemiş olsa da satışa; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail’in muhalefet edeceği tahmin ediliyor. Ancak Katar’ın, ABD’nin Orta Doğu’da bulunan en büyük hava üssü olan El Udeid Hava Üssü’ne ev sahipliği yapmasının anlaşma için bir avantaj teşkil ettiği düşünülüyor.

210

Katar’a yönelik F-35 satışının müzakere edilmesinin, kongre onayının çıkmasının, anlaşma imzalanmasının ve ilk uçağın teslim edilmesinin yıllar alacağı da bilinen bir gerçek olsa da en son F-35 müşterisi olan Polonya, ilk uçağı 2024 yılında teslim alacak.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Politika gereği ABD, Kongre'ye resmen bildirilene kadar teklif edilen savunma satışları ya da transferleri hakkında onaylama ya da yorumda bulunmaz" ifadelerini kullandı. Reuters, ayrıca Katar'ın Washington Büyükelçiliği'nin konu hakkındaki yorum talebine yanıt vermediğini kaydetti.

410