Kasım Süleymani suikastının arka planında İsrail olduğu iddiası

Yahoo News tarafından yayımlanan özel haberde, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’ye düzenlenen suikastın arka planında İsrail’in olduğu iddia edildi.

ABD, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’ye düzenlediği suikast ile dünya gündeminin sarsılmasına sebep olmuştu. 3 Ocak 2020 tarihinde düzenlenen saldırıda, Kasım Süleymani ile birlikte 5 İranlı ve 5 Iraklı hayatını kaybetmişti.

ABD’de üst düzey görevlerde bulunmuş ve hala çalışmaya devam eden 15 yetkiliyle yapılan görüşmelere dayandırılan haberde; ABD’nin operasyonda, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKYB) Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne bağlı Terörle Mücadele Grubu ve İsrail ile işbirliği yaptığı iddia edildi.

Haberde, Aralık 2019 sonlarında operasyonda görev alan ekiplerin, gruplar halinde Bağdat’a girmeye başladığı belirtildi. Kürt görevlilerin saldırıda kilit bir rol üstlendiği ifade edilirken, Bağdat Havalimanı’na çalışan kılığı ile girdikleri öne sürüldü.

ABD ordusundan ismini açıklamayan bir kişi, operasyonda büyük miktarda personelin konuşlandırıldığını kaydetti. Eski ABD Savunma Bakanı Vekili Chris Miller ise “Bunun bakanlığın terörle mücadele operasyonlarında yaptığı en gelişmiş hazırlık olduğunu” ifade etti.

Diğer yandan farklı bir kaynak, Süleymani’nin Bağdat’a gitmek için Şam’da uçağa binmeden önce 6 saat içerisinde üç defa cep telefonu değiştirdiğini söyledi. ABD Ortak Özel Harekat Komutanlığı’ndan görevlilerin, Süleymani’nin cep telefonunu takip edebilmek amacıyla Tel Aviv’de İsrailli meslektaşlarıyla birlikte çalıştığı öne sürüldü.

Habere göre General’in telefon numaralarına erişebilen İsrailliler, bu bilgileri ABD’lilere aktardı. Böylece General Süleymani ve telefonu, Bağdat’a kadar ABD tarafından takip edildi.

İsmini söylemeyen eski bir CIA görevlisi ise saldırı hazırlıkları devam ederken, İsrail istihbaratı tarafından Süleymani ile ilgili bir bilgi daha paylaşıldığını söyledi.