İran Süleymani'nin yerini doldurabilecek mi?

İran’ın Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, ABD’nin düzenlediği saldırı sonucunu hayatını kaybetmişti. Sahadaki aktif rolüyle öne çıkan Süleymani’nin boşluğu acaba doldurulabilecek mi?

Koronavirüs salgını dünya genelinde gündemi meşgul etse de devletler ajandalarını uygulamaya devam ediyor. Irak’ta hareketlilik devam ederken ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

Gelen bilgiye ve inancımıza göre İran veya vekil güçleri, Irak'taki Amerikan askerlerine ve/veya varlıklarına yönelik sinsi bir saldırı planlıyor. Eğer bu olursa İran bunun bedelini gerçekten çok ağır şekilde öder.

Independent’ta yer alan haberde, Wall Street Journal'e konuşan ABD'li İstihbarat yetkilisi İran veya İran destekli güçlerin Irak'taki ABD askeri personeline karşı ciddi bir saldırı planladıklarını ileri sürerek “Yakında bir şeyler bekliyoruz” şeklinde konuştu.

IRAK’IN DURUMU

27 Aralık tarihinden ABD’nin Kerkük’te bulunan K1 askeri üssüne Haşdi Şabi bileşenlerinden Ketaib Hizbullah tarafından roket saldırı düzenlenmiş ve bu saldırıda ABD’li bir sözleşmeli personel yaşamını yitirmişti.

ABD ise bu saldırıya cevap olarak Irak’ın güneydoğusundaki el-Kaim’de Ketaib Hizbullah karargahını hedef almış ve saldırı esnasında 25 Ketaib Hizbullah milisi hayatını kaybetmişti.

Bu saldırıya yanıt olarak 31 Aralık 2019'da ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği önünde toplanan Haşdi Şabi taraftarlarının elçilik binasını basarak içeri girmeleri Irak’taki tansiyonu daha da yükseltmişti.

ABD Başkanı Trump, Bağdat elçiliğine yapılan saldırıdan İran'ı sorumlu tutup büyükelçiliğe ek asker gönderme kararı almıştı.

3 Ocak tarihinde ABD'nin Bağdat Havalimanı'na düzenlediği İHA saldırısında İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’in öldürülmesi Irak’taki Washington-Tahran geriliminin zirve noktası olmuştu.

İRAN SÜLEYMANİ’NİN YERİNİ DOLDURABİLECEK Mİ?

Irak’taki hareketlilik sadece ABD ile sınırlı değil. İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun dış operasyonlar birimi Kudüs Gücü Komutanı İsmail Kaani 30 Mart’ta Bağdat’a gitti.

The Associated Press’in (AP) haberine göre, İsmail Kaani’nin Bağdat ziyareti Iraklı siyasi cenahlar arasında birliktelik oluşturmak amacıyla gerçekleşti.

Kaani’nin Bağdat ziyaretinde konuşulan konulardan birinin Irak’taki hükümet kurma çalışmaları olduğu belirtildi. İran’ın, hükümeti kurmakla görevlendirilen Adnan Zurfi’ye ABD’ye yakınlığından  dolayı karşı olduğu biliniyor. Irak’ta hükümet kurma sürecine İran müdahaleleri yabancısı olunan bir durum değil. Ne var ki daha önce bu konuda öne çıkan isim Kasım Süleymani idi. Son ziyaretin çizdiği tablo ise Kaani’nin selefi Süleymani’nin rolünü üstlenip üstlenemeyeceği yönündeki şüpheler üzerine kurulu.

Mevcut general Kaani’nin Süleymani’ye nazaran birçok eskikliği bulunuyor. Bunların başında Kaani’nin Irak’taki Şii önde gelenlerle iyi bir ilişkisinin olmaması. Arapçası da yeterli olmayan Kaani’nin bir diğer handikapı ise bürokrasiden gelmesi. Süleymani’nin sahadaki aktifliği ve kişiliği İran’ın bölgede otoritesinin ve düzenin sağlanması noktasında öne çıkarırken Kaani sahadan çok uzakta. Bu nedenle İran’ın kısa ve orta vadede Kasım Süleymani’nin yerini doldurabilmesi zor görünüyor.