Kaşıkçı cinayetiyle zedelenen imaj, kurtarılmaya çalışılıyor

Geçtiğimiz günlerde The Hollywood Reporter dergisinde yer alan haberde Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman’ın Amerikan film şirketlerine yönelik kalkıştığı atağına yer verildi. Söz konusu haberde Suudi prensin bir takım üst düzey satın alma girişimlerinde bulunduğuna yer verilirken, milyarlarca dolarlık görüşmelerin de sürdüğü belirtildi. Peki Suudi prens neden ABD’li şirketleri neden satın alıyor?

Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından uluslararası arenada imajı epey bir zedelenen Suudi veliaht prensi Muhammed bin Selman, imajını kurtarabilmek için Hollywood’un kapılarına dayandı. Kaşıkçı olayından sonra uluslararası arenada kendini ve Suudi Krallığının itibarını yerle bir eden bin Selman, Hollywood üzerinden yeniden saygınlık kazanmayı amaçlıyor. 

Geleceğin lideri olarak nitelenen ancak Kaşıkçı cinayetiyle bütün imajı hasar alan bin Selman, imajını kurtarmak için Koronavirüs salgını sürecinde ekonomik sıkıntılar yaşayan Hollywood şirketlerini satın almak için harekete geçti. Muhammed bin Selman, 320 milyar dolarlık varlığa sahip egemen servet fonu olan Kamu Yatırım Fonu’nu (PIF) devreye soktuğu ortaya çıktı.320 MİLYAR DOLAR DEVREYE SOKULDU

Kaşıkçı cinayetinin ve dünyanın en büyük online alışveriş sitesi olan Amazon’un sahibi milyarder Jeff Bezos’un telefonunun hacklanmesinin ardından kendisinin ve hanedanlığının imajı yerle bir olan prens Selman, 320 milyar dolarlık yatırım fonunu devreye soktu. Prensin emri ile Kamu Yatırım Fonu aracılığıyla etkinlik organizatörlüğü yapan Amerika merkezli Live Nation şirketinin yüzde 5,7 hissesi 500 milyon dolara satın alındı. 500 milyon dolarlık yatırım tek olup olmadığı araştırılırken, The Hollywood Reporter’a yakın bir isim söz konusu yatırımın başlangıç olduğunu ve hanedanlığın yeni yatırımlar arayışında olduğunu dile getirdi.

Yatırım fonunun eğlence ve spor sektörüyle ilgilendiğini aktaran kaynak, İngiltere’nin Newcastle United futbol takımını satın almak için 380 milyon dolarlık bir anlaşmayı tamamlamaya akın olduklarını aktardı. Söz konusu anlaşmaya Hollywood filmin ve Dubai merkezli Suudi yağmur üreticisi Carl DiBello’nun öncülük ettiği dile getirilirken, Covid-19 salgının etkisiyle düşen petrol gelirlerinin Suudi yönetimini farklı yatırım alanlarına yönlendirdiği dile getirdi.

Öte yandan Warner Music Group’un sahibi olan Len Blavatnik’e yakın bir kaynağa göre, Kamu Yatırım Fonu Musik Group'u satın almak için bir teklifte bulundu. Hollywood Reporter dergisi, Suudi Arabistan’ın Hollywood’daki yatırımlarını Ed Sheeran ve Madonna gibi isimlerle çalışan Warner Music Group’u satın almak için 12,5 milyar dolarlık teklifiyle genişletmeyi planladığını iddia etti.

İMAJ TAZELEME GİRİŞİMİ

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cinayetinde ve Jeff Bezos’un telefonunun hacklenmesinden sonra ilk kez bir fon aracılığıyla bir Amerikan şirketinden hisse alan Muhammed bin Selman'ın itibarını iyileştirmek için daha fazla adım attığı iddia edildi. Live Nation’un yüzde 5,7’sini alan yatırım fonu, bunun dışında farklı yatırımlara da yönelmiş durumda. Görünen o ki prens Selman itibarının düzeltilmesi için kesenin ağzını açtı. 


Diğer taraftan yatırım fonu üzerinden para saçmanın dışında Suudi hanedanlığının farklı girişimleri de mevcut. Nitekim geçen yılın Aralık ayında Suudi Arabistan’ın başkent Riyad’da düzenlenen ve ABD’li yıldızların davet edildiği “MDL Beast” müzik festivalinin de krallığın yaptığı insan hakları ihlallerine karşı olumlu bir imaj sergilemek amacıyla düzenlendiği iddiaları ortaya atılmıştı.