Karzai: "Taliban'ın uluslarası tanınması için iç meşruiyet gerekir"

Uluslararası Arena'da tanınmanın yollarını arayan Taliban'a Eski Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'den öneri geldi.

Afganistan eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai Voa'nın sorularını yanıtladı. Taliban ve Pakistan'a ilişkin soruları yanıtlayan Karzai, kritik bir kavşakta olunduğuna dikkat çekti.

Karzai, Afganistan'daki mevcut Taliban hükümetinin uluslararası tanınırlık kazanabilmesi için iç meşruiyete ihtiyacı olduğunu söyledi. Meşruiyetin ise ya seçimler ya da ülkenin çeşitli yerlerinden temsilcilerden oluşan geleneksel bir büyük konsey olan Loya Jirga'yı yeniden düzenleyerek, Afgan halkının iradesini hakim kılmakla mümkün olabileceğini belirtti. 

Afganistan tarihinin en kritik kavşağında olduğunun altını çizen Karzai, Taliban'ın Afganların "birleşme" ve "Afgan halkının iradesinin etkin kılınması" üzerine bir hükümet oluşturma sorumluluğu olduğunu ifade etti. 

Karzai, PAkistan'ın Afgan halkının temsilcisi olmadığını belirtirken, "Pakistan ile bire bir derin ilişkilerimiz var. Pakistan'dan umduğumuz, ülkenin bizimle ilişkilerini müdahale, aşırılık ve terörizmi teşvik ederek veya güç kullanarak sürdürmeye çalışmaması. Bunun yerine Afganistan ile doğru ilişkiler kurması gerektiğidir. Uluslararası ilişkilerin medeni ilke ve ilkeleri aracılığıyla Pakistan ile ilişkilerimizi mutlu bir şekilde sürdüreceğiz" dedi. 

Artan terör saldırılarına da değinen Karzai, IŞİD tarafından Afganistan'da gerçekleştirilen saldırıların artışından endişe duyduğunu belirterek, saldırıları hem Afganistan hem de bölge için bir tehdit olarak değerlendirdi.