Karşınızdakini gerçekten tanıyor musunuz ?

Son yıllarda sözsüz iletişim beden diline ilgi giderek büyüyor. Beden dilimiz ve yüz ifademiz her zaman nazik yumuşak olmayabilir. Fakat iyi bir iletişim için jest ve mimiklerimiz ile birlikte beden dilimizde çok önemlidir.

Sosyal Psikolog Prof. Albert Mehrabian 1971′de yapmış olduğu çalışmalardan (ki bu konuda yapılan ilk bilimsel çalışmalar olarak kabul edilir.)Herkesin kabul ettiği 55/38/7 kuralı çıkmıştır. Karşılıklı iletişimin üç kuralı ise; 

%55 Görsel jestler, duruş, mimikler 

%38 ses sesin tonu, değişimi, şiddeti

%7 sözel kullanılan kelimelerdir.

114

Profesör Albert Mehrabian’ın çalışmaları doğrultusunda yapmış olduğu bu tespitler ne kadar düzgün bir dil kullanırsanız kullanın, uygun görsel veya işitsel mesajlar gönderilmediğinde konuşmanız anlamını yitirebilir.Çünkü bedende binlerce kas var. Genel olarak elimize kolumuza sahip çıkabilsekte duyguların oluşturduğu istemsiz kasılmaları mikro ifadeleri bilinçli olarak kontrol edilmesi imkansızdır.Sevmediğimiz birini görünce yüzümüzü ekşitmek soğuk durmak bedenimiz dönmek ya da sevdiğimiz hoşlandığımız birini görünce göz bebeklerimizin büyümesi gibi.

214

Beden dili ve profil tanımlamaya dair onlarca kitap yazılıyor internette beden dili ve yüz tanımlamanın ne olduğuna dair bir o kadar da eğitim videoları işin uzmanları tarafından verilse de bunları günlük hayatta kullanmaya çalışırken çok defa yanılırız. Hatta çoğu zaman bunları okuyamayız bile. Çünkü, bir insanla konuşurken çoğunlukla karşımızdakini dinlemeye ve ona dikkatimizi vermeye alışık değilizdir. Bu nedenle ilk yapmamız gereken şey gözlemlemek olacaktır. Hem kendimizi hem de karşımızdaki muhatabımız olan kişiyi.

Unutmamamız gereken önemli bir noktada şu ki: bedenin, jestlerin veya mimiklerin oluşması gelişi güzel değildir. Bir sır saklayan insanın sizle konuşurken ağzını sıkıca kapalı tutması, çocukların yaptığı gibi yalan söylediğinde ellerini arkalarına saklamalarına, sevdiğiniz birisini gördüğünüzde kollarınızı açmanız ve gözbebeklerinizin büyümesi sadece tesadüf eseri oluşmamaktadır.

414