Kariye Cami'nin ibadete açılması ertelendi

Ayasofya Cami'nin açılmasının ardından Kariye Müzesi'nin de ibadete açılması Resmi Gazete'de yayınlanmıştı. Bu hafta cuma günü ilk namazın kılınması beklenen Kariye Cami'nin açılışı ertelendi. Açılışa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacaktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla ağustos ayında yönetimi Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilen ve tekrar camiye çevrilen Kariye’de ilk namazın bu cuma kılınması bekleniyordu.

Cami içindeki çalışmalar yoğunlaştırılırken Kariye de bu hafta cuma namazına hazırlandı. Diyanet yetkilileri, caminin bu cuma açılması için kolları sıvadı. Ancak cami açılışının ileri bir tarihe ertelendiği öğrenildi.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, yetkililer bugün Cumhurbaşkanlığı ile Diyanet İşleri yetkililerinin görüşmesinde Kariye’nin açılışının ertlenmesine karar verildi.

İki gün sonra yapılması planlanan ama ertelenen açılışa Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı olan Azerbaycanlı din adamı Allahşükür Paşazade de davet edilmişti. Caminin açılışında kılınacak ilk namaza Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.