Karantina sürecinde dijital çocuklar

Psikolog ve bilişim uzmanlarının araştırmalarına göre son yıllarda çocukların internet ve mobil cihazlarda online olma süresi hızla artış gösteriyor. Bu artış karantina sürecinde 2 kat daha yükseliş gösterdi. Uzmanların ve araştırmacıların bu konuda çocuklarımızın güvenliği için yapması gerekenleri ve ilkokul ve öncesi çocuklar için eğitici platformlar haberimizde…

Teknolojinin hayatımızın her yanını etkilediğini bir dönemden geçiyoruz. Teknolojik gelişmeler devam ettikçe bu etkileşim ve değişimde durmayacak. Değişimi ve etkileşimi sürekli olan günümüzde 7’den 70’e herkese sorumluluklar düşüyor. Artan mobil kullanım istatistiklerine bakıldığı zaman ise en çok kullanım çoçuklarda olduğu saptanmakta. Bilhassa karantina sürecinde! 

115

TEKNOLOJİYİ DOĞRU KULLANIYOR MUYUZ?

Dijital dünya ile tanışmamış önceki nesillerin ve dijital dünyanın içinde doğan ve doğacak olan neslin de ortak problemi ise teknolojiyi doğru ve bilinçli kullanabilmektir. Uzmanlar teknolojiyi doğru kullanmak kadar teknolojiyi doğru anlamanın da bir o kadar önemli olduğunu ifade etmekteler. İyi bir dijital medya ve teknoloji okuryazarı olmak, teknolojinin, teknolojik aletlerin, sosyal medya başta olmak üzere internetin bilinçli bir kullanıcısı olmak ve bu alanlarda gerekli yetkinliklere sahip olabilmek çok önemli kazanım olarak kabul ediliyor. 

215

Hem yetişkin bireylerin ve özellikle de yetişkin bireylerden daha fazla dijital ortamlarda zaman geçiren çocukların güvenliğini göz ardı etmemek gerekir. Gerekli önlemleri sağlamak adına uzman görüşü edinmeli, psikologlara başvurulmalı ve kullanılan platformların ebeveyn kontrolü denetimi gibi özelliklere sahip olup olmadığını bilmemiz gerekmektedir. 

ŞİMDİKİ GENÇLERİN İLERİDE ÇOCUKLUK ANISI: EKRAN KAYDIRMAK, BEĞENİ ATMAK, YORUM YAPMAK…

Şimdiki yetişkin bireylere sorduğumuzda, çocukluk anısı olarak bizlere ağaca tırmanmak, sek sek, ip atlama, yakar top oynardık gibi anılarını anlatırken şuanki genç nesil yetişkin birey olduğunda biz çocukken dijital platformlarda beğeni atar şu platformlarda çeşitli sayfaları takip ederdik şeklinde anılarını anlatacağı uzmanlar tarafından öngörülmektedir. Teknoloji bu kadar hızlı değişip dönüşürken ebeveynlerde çocuklarına karşı endişeliler. Ebeveynlere düşen en önemli görev ise burada; Ekranda belirli bir vakit süre kalmasına karşılık kuralcı olma ve uyku saati gibi unsurlara dikkat sağlayarak çocuk sağlığını koruyacağı önemli faktörler arasında yer almaktadır.

415