Evde kalın ama hareketsiz kalmayın! Karantina günlerinde evde spor

Koronavirüsle mücadele kapsamında birçok insan salgının yayılmasını engellemek için ‘‘Evde Kal’’ çağrılarına uydu ve kendi karantina uygulamasını hayata geçirdi. Bu süreçte sporunu aksatanlar, evde sıkılanlar ve hareketsiz bu sorunu basit egzersizlerle aşabilir. İşte karantina sürecinde evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bazı egzersizler…

Günlerdir süren koronavirüse karşı evden çalışma ya da zorunlu olmadıkça dışarı çıkmama kuralının getirdiği hareketsizlik ve sağlıksız atıştırmalıkları tüketme sorununu evde basitçe yapabileceğiniz bazı egzersiz hareketleriyle kolayca aşabilirsiniz. Karantina günlerinde ısınma hareketleriyle başlamaya özen gösterdiğiniz egzersizler, hem formunuzu hem de ruh sağlığınızı korumaya yardımcı olacak. Ayrıca vücudunuz mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin salgılayacak ve stres ve endişe seviyeniz azalacak. 

110

Pek çok kadın zayıflığına rağmen karın bölgesinden şikayetçi. Bu nedenle karantina günlerini fırsat bilerek, evde kolayca yapabileceğiniz bu hareketle 6 ay içerisinde düz bir karına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Karın bölgesindeki yağları kıran en temel hareket düz mekiktir. Isındıktan sonra başlayacağınız antremanınızın ilk hareketi için düz bir zemine yatın. Boyun bölgenizde herhangi bir zarar vermemek için ellerinizle bu bölgeye destek vermeniz çok önemlidir.

210

Karın ve kalçanızı sıktıktan sonra bu bölgelerin desteğiyle hafifçe yukarı doğru karın. 15 defa olmak üzere 3'er kere tekrarlayacağınız bu hareket ilk başlarda sizi zorlayabilir. Bu nedenle bacaklarınızı 90 derece kaldırarak da vücudunuzu bu harekete alıştırabilir, güçlendikten sonra bacaklarınız yerde olarak mekik çekmeye devam edebilirsiniz.

İkinci hareket için tıpki ilk hareketteki gibi yere uzanın ve ellerinizle ayaklarınızı olabildiği kadar açın. Yine boyun bölgenize zarar vermemek için karın bölgenizi sıkarak destek alın ve ellerinizi mümkün olduğunda yukarı doğru uzatarak ayaklarınıza doğru birleştirin. 15 kereden 3'er defa tekrarlayacağınız bu harekette elleriniz ile birlikte bacaklarınızı aynı anda birbirine değdirebildiğiniz kadar değdirmeye çalışın. Hem karın hem de bacak bölgenizi çalıştıracak bu hareket aynı anda alt ve üst karın bölgesindeki yağlarında kırılmasına yardımcı olacaktır.

410