2021'de verilen Karadeniz’deki gaz müjdeleri ve gelecek beklentileri

Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de sondaj faliyetlerini sürdüren Türkiye, son yıllarda attığı istikrarlı adımlarla ciddi bir sıçrama yaşadı. Peki, Türkiye bu sıçramayı neye borçlu? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘’müjde’’ olarak duyurduğu gaz keşiflerinin devamı gelecek mi?

Son yıllarda Türkiye’nin petrol ve gaz talebi yaklaşık 3 kat arttı. Hükümet, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için Karadeniz’deki doğal gaz arama faliyetlerini artırdı. Son yıllarda attığı istikrarlı adımlarla, 3 derin deniz sondaj gemisi ve 2 adet sismik araştırma gemisi ile bölgenin en büyük sondaj ve sismik araştırma gemisi filosuna sahip ülkelerden biri.

Peki, Türkiye son yıllarda yaşadığı bu sıçramayı neye borçlu? 2021 Türkiye için ‘’müjdeler’’ yılı mı olacak?

110

TÜRKİYE’NİN SONDAJ FALİYETLERİNDEKİ BAŞARISI

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)’nın deniz alanlarındaki faaliyetleri 1966’da, Seyhan-1 kuyusuna ortak olmasıyla başladı ve yıllar içinde genişleyerek arttı. Ancak mali yetersizlikler ile birlikte bazı nedenlerden dolayı çok yol katedilemedi. 

210

2017 yılına gelindiğinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı maliyetleri ve dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla hayata geçirilen ‘’Milli Enerji ve Maden Politikası’’nı açıkladı. Bu sürecin ardından, ‘’Fatih, Yavuz ve Kanuni’’ satın alındı. Aynı dönemde Türkiye’nin ikinci sismik araştırma gemisi olan MTA’ya ait ‘’Oruç Reis’’ sismik araştırma gemisi de hizmete girdi. 

Bu sürecin ardından ilk kez 2020’de Karadeniz’deki Tuna-1 kuyusunda 320 milyar metreküplük bir doğal gaz keşfi yapıldı. Bu keşif Türkiye için enerjide yeni bir dönemin habercisi olarak nitelendirilmişti. Öyle de oldu..

410