ABD savaş gemileri Karadeniz'e geliyor

ABD’nin Karadeniz’e göndermeyi planladığı savaş gemileri için izin çıktı. Montrö Sözleşmesi’ne uygun olarak 15 gün önceden Türkiye’ye bildirim yapıldığı belirtilen ABD’nin iki savaş gemisi, 4 Mayıs’a kadar Karadeniz’de kalacak.

Ukrayna’nın Donbass bölgesinde Ukrayna birlikleri ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında çıkan çatışmalar şiddetlenirken, Rusya’nın sınırdaki askeri faaliyetleri de giderek artıyor. Almanya Rusya'dan askerlerini geri çekmesini isterken, Moskova Kiev'i provokasyonlarla suçladı.

Ukrayna’ya destek veren ABD, Karadeniz’e savaş gemilerini yollayacağını açıklamıştı. Ancak Montrö Sözleşmesi gereğince ABD’nin savaş gemilerini göndermeden 15 gün önce Türkiye’ye bildirim yapması gerekiyor. Son yapılan açıklamalara göre, ABD’nin Türkiye’ye bildirim yaptığı ve iki ABD savaş gemisinin 4 Mayıs’a kadar Karadeniz’de kalacağı açıklandı. Gemiler, Boğaz’dan geçerek Karadeniz’e ulaşacak.

"BÖLGESEL GÜVENLİK AÇISINDAN MİHENK TAŞI"

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Yerhov, Rossiya 24 televizyonuna verdiği demeçte, Kanal İstanbul Projesi’nin Montrö Sözleşmesi’nin hükümlerini ortadan kaldırmayacağını belirtti. Boğaz’dan geçen savaş gemilerinin toplam tonajına ve sözleşmede yer verilen diğer kısıtlamaların değiştirilmeyeceğini ancak yeni mali gereklilikler ve koşullar getirilebileceğini söyledi. Öte yandan, Rusya’nın Montrö Sözleşmesini, Karadeniz’deki bölgesel güvenliğin sağlanması açısından mihenk taşı olarak gördüğünü ifade etti.