Karadağ Cumhurbaşkanı Djukanovic meclisi feshetti

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, mevcut meclisi feshetme kararı aldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Karadağ 27. Dönem Meclisi feshedilmiştir. Cumhurbaşkanı Djukanovic tarafından alınan karar, alındığı andan itibaren yürürlüğe girecektir. İlgili karar Resmi Gazete’de de yayımlanacaktır” denildi.

Meclisin feshedilmesinden 100 gün sonra Karadağ’da erken genel seçim düzenlenebiliyor. 

Karadağ’da mayıs sonu veya haziran başında seçime gidilebileceği belirtiliyor.

Sputnik’in aktardığına göre, Karadağ’da yeni hükümetin kurulabilmesi için tanınan süre sonlanmış, hükümeti kurma görevi verilen Miodrag Lekic çoğunluğun desteğini alamamıştı.

Ülkede Dritan Abazovic başbakanlığındaki hükümetin 20 Ağustos’ta güvenoyu alamaması üzerine yeni hükümet kurma süreci başlamıştı. 

Abazovic hükümeti, Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği Porfiriye ile ülkedeki Sırp Kilisesi’ne ‘resmi statü’ kazandırmak için imzaladığı ‘temel anlaşma’ ile tartışmalara neden olmuştu. Hükümet, Karadağ Meclisi’nde gerçekleştirilen oylama sonucu düşmüştü.

Karadağ’daki Sırp yanlısı partiler, Cumhurbaşkanı Djukanovic’e yeni hükümeti kurmak için Lekic’in ismini iletmişti. Djukanovic, gerekli şartları yerine getirmediği gerekçesiyle hükümet kurma görevini Lekic’e vermeyi reddetmişti.

Djukanovic, Karadağ Meclisi’nde 2 kez oylanan ve cumhurbaşkanının hükümet kurulması sürecindeki yetkilerini kısıtlayan yasayı imzalamıştı. Bu yasanın ardından Karadağ Meclisi Başkanı Danijela Djurovic, Lekic’in hükümeti kurmakla görevlendirildiğini duyurmuştu.