Koronavirüsün ardından bir salgın daha! ‘Kara mantar’ (Mukormikoz) nedir?

Dünya, koronavirüs (Covid-19) pandemisinin ardından şimdi de Hindistan’ı saran yeni salgın hastalık ile sarsıldı. ’’Kara mantar’’ (Mukormikoz) adı verilen bu hastalığın beyni etkilediği ifade ediliyor. Hekimler, enfeksiyonun beyne sıçramasını önlemenin tek yolunun gözleri çıkartmak olduğunu kaydediyor. Bu güne dek binlerce kişinin gözlerini kaybetmesine neden olan kara mantar hastalığına dair merak edilen tüm detaylar haberimizde…

Dünya, Çin’in Wuhan kentinden yayılan koronavirüs (Covid-19) ile mücadelesini sürdürürken, Hindistan yeni bir salgın ile sarsıldı. Koronavirüse bağlı olarak günlük en çok vaka ve ölüm sayısına ulaşan ülkelerden biri olan Hindistan'da görülen yeni salgın, gözler ile birlikte insan beynini etkiliyor.

’’Kara mantar’’ (Mukormikoz) adı verilen bu göz hastalığına yakalanan kişiler acilen tedavi altına alınıyor. Ancak mukormikoz enfeksiyonunun beyne sıçramaması için hastaların gözleri alınıyor. Bu haber INTELL4 News'den alıntıdır.

KARA MANTAR (MUKORMİKOZ) NEDİR?

Tıp alanında ‘Mukormikoz’ olarak isimlendirilen kara mantar hastalığı, nadir görülen bir enfeksiyon çeşidi. Ülkenin bazı eyaletlerinde resmi olarak salgın ilan edilen bu hastalık, genellikle toprak ve gübrede çürüyen meyve, sebzelerde bulunan ‘mucor’ küfüne maruz kalmaktan kaynaklanıyor.

Söz konusu enfeksiyon, kesik veya solunum sistemi yoluyla kan dolaşımına giriyor ve vücut içinde yayılmaya başlıyor. Bağışık sistemini düşürürken kandaki şeker miktarını yükselten bu hastalık, özellikle diyabetik, kanser hastaları veya HIV/AIDS'li kişilerin yaşamını tehdit ediyor.

KARA MANTAR HASTALIĞI'NIN KORONAVİRÜS İLE BAĞLANTISI

Bununla birlikte, halk arasında kara mantar olarak adlandırılan bu salgın hastalığın koronavirüs pandemisiyle bağlantılı olabileceğinden de şüpheleniliyor. Hintli doktorlar, mukormikozun koronavirüsü tedavi etmek için kullanılan ’steroidlerle’ bir bağlantısı olabileceği üzerinde duruyor. Nedeniyse, koronavirüsün bağışıklık sistemini ciddi oranda düşürmesi.

Öte yandan ülkede mukormikoz geliştiren insanların büyük çoğunluğunun hastalığa koronavirüs geçirirken veya sonrasında yakalandığı tespit edildi. Bu güne dek tespit edilen vakalardan 7 binden fazlası daha önce koronavirüs geçirdi. İngiltere merkezli yayın kuruluşu British Broadcasting Corporation’a (BBC) konuşan Hint doktorlar, kara mantar salgınının koronavirüsü atlatan kişilerde 12-18 gün sonra tespit edildiğini kaydediyor.

Hekimler, pandemiden önce yılda yalnızca üç veya dört vakaya rastlandığını belirtiyor. 

BİNLERCE KİŞİNİN GÖZLERİ ÇIKARTILDI

Hindistan’da son haftalarda yaklaşık 10 bine yakın kara mantar vakası tespit edilmiş durumda. Vakalarının artışta olduğu bölgelerde ise kısıtlamaların daha da arttırıldığı belirtiliyor. Bununla birlikte bu enfeksiyonun öldürücülük oranının yüzde 50 olduğunu açıklayan yetkililer, enfeksiyonun beyni etkilemesini engellemek için hastaların gözünü almak zorunda kalıyor.

Kara mantar tespit edilen hastanın acil bir şekilde ameliyata alınması gerektiğini belirten doktorlar, eğer hastalar zamanında ve düzgünce tedavi edilmezse ölüm oranının yüzde 94’e çıkabildiğini kaydediyor. Koronavirüsten çok daha tehlikeli olduğu söylenen kara mantar salgını nedeniyle, çok sayıda kişi gözlerini kaybetmiş durumda.

Doktor  Akshay Nair, Wankhede’ye hayatının tehlikede olduğunu ve tek seçeneğinin, mantarın yayılmasını önlemek için sağ gözünü alıp sinüslerini soyacak bir operasyon olduğunu söyledi. Nair, "Tüm dokuyu, yani sinirler ve göz kapaklarıyla birlikte tüm gözü çıkarmazsak enfeksiyon beyni istila edebilir. Bu durumda onların hayatlarını kurtaramayız" dedi.

KARA MANTAR HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELER?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) yayınladığı verilere göre kara mantar veya mukormikozun belirtileri arasında şunlar yer alıyor:

● Yüzün bir tarafında oluşan şişlik

● Şiddetli baş ağrısı

● Burun ve sinüslerde tıkanıklık

● Yüksek ve düşmeyen ateş

● Burunda kararmalar oluşması

● Göğüs ağrısı ve nefes darlığı

Bazı kaynaklarda göz kararması ile birlikte renk değişikliği, bulanık veya çift görmenin de belirtiler arasında olabileceği öne sürülüyor.

KARA MANTAR HASTALIĞI FARKLI ÜLKELERE YAYILIR MI?

Hindistan’da yürütülen bir araştırma kapsamında kara mantara yakalanan 100'den fazla koronavirüs hastası incelendi. Hastaların 79'unun erkek olduğu, 83'ünün ise diyabet hastası olduğu görüldü. Ayrıca çoğunlukla gençleri etkilediği öne sürülen kara mantar hastalığının koronavirüs nedeniyle artışa geçebileceğine yönelik herhangi bir öngörü yoktu.

Ülke yetkilileri, kara mantar salgınının Hindistan’ın tamamına ve ardından dünyaya yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlerin arttırıldığını kaydediliyor. Doktorlar ve sağlık yetkilileri, siyah mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için gerekli olan amfoterisin B antifungal ilacının eksikliği konusunda uyarıda bulunuyor.

Ayrıca koronavirüs hastalarında mukormikoz riskini azaltmak için steroid tedavisinde doğru dozun uygulanmasının da önemli olduğu kaydediliyor.