Kansere kesin çözüm bulundu mu ?

”İlaç şirketleri için, tedavi edilmiş her hasta kaybedilmiş bir müşteri demektir. Öldürmeyin ama sakın iyileştirmeyin… Roland Diggelman

Sağlık Bakanlığı 2015 verilerine göre Türkiye’de nüfusun yüzde 2’sine kanser teşhisi koyuluyor ve ölüm sebebinin beşte birini de kanser oluşturuyor. Ayrıca 2030 yılına kadar 22 milyon kanser vakası görülmesi bekleniyor. Peki neden kansere halen çözüm bulunamadı yada bulunmadı mı ? 

111

KANSERE KARŞI İLAÇ GELİŞTİRMEK ZOR 

Aslında hem ilaç şirketlerinin potansiyel müşterileri açısından, hem de tıp etiğine bağlı olarak çalışan idealist doktorlar açısından kansere çözüm bulmak en büyük önceliktir. Fakat kanser tek türlü olmadığı için ilaç geliştirmek zordur. Sindirim sistemine iyi gelen kanser ilacı vücudun diğer fonksiyonlarını bozabilir hatta ve hatta bir kişiye iyi gelen kanser ilacı aynı tür kanser hastalığına sahip kişiye yararlı gelmediği tedavi edilemediği görülmüştür.

211

Son 30 yılda birçok devrimsel ilaç ve tedavi yöntemi test edildi; ama bunların pek azı kansere net çözüm oldu. Örneğin saldırgan olmayan belli bazı kanser türlerini erken teşhisle iyileştirme şansı arttı. Ancak daha kesin bir ilerleme kaydedilemedi.

EVET TEK BİR KANSER TÜRÜ YOK ! 

Kansere çare sorusunu yanıtlamak için ilk bilmemiz gereken şey dünyada tek bir kanser türünün olmadığıdır. Bütün tümörler ilaçlara aynı tepkiyi verseydi, tek atışta bütün kanser türlerini iyileştiren mucize ilacı çoktan bulurduk. Oysa kanser belirtileri dışarıdan aynı görünse de her biri farklı gelişiyor. Nitekim bütün dokular kansere yakalanabiliyor: Lösemi gibi belirli bir kanser türü bile her bünyede farklı gelişiyor ve vücuda yayılması kişiden kişiye değişiyor. Öyleyse gerçek bir kanser ilacının bütün kanser türlerini iyileştirmesi gerekiyor.

411