Kanser tedavisinde kemoterapisiz çözüm

Belçika merkezli Celyad adlı biyofarmasötik şirketi, geliştirdikleri ilaç sayesinde daha önce hiçbir tedaviye olumlu yanıt vermemiş olan bir lösemi hastasının, kemoterapiye gerek kalmadan iyileştirildiği müjdesini verdi.

Bilim insanları ilaçlara karşı dirençli kanser türü olan Akut Miyeloid Lösemi (AML) bir diğer adıyla kan kanseri tedavisinde kemoterapiye gerek kalmadan iyileşmenin gerçekleşebileceği müjdesini verdi. Yeni tedavinin başka şansı kalmayan hastalar için büyük gelişme olduğu kaydedildi.

Kan kanseri olarak  adlandırılan lösemi, bir çeşit kemik iliği kanseridir. Kemik iliğindeki öncü hücreler DNA dediğimiz genetik materyallerinde sonradan oluşan bir hasar neticesi ortaya çıkar. Beyaz kan hücrelerimizinde olan öncü hücrelerinin olgunlaşma süreçleri bozulur. Olgunlaşamayan bu anormal hücreler kemik iliğinde ve kanda birikmeye başlar. Bu hücrelere de lösemi hücreleri denir.

Merkezi Belçika’da bulunan biyofarmasötik şirketi Celyad’a göre, bu durum kanser tedavisi açısından bir ilki temsil ediyor. Biyofarmasötik şirketi aynı zamanda kan kanseri hastalarında bağışıklık sistemini güçlendiren bir ilaç üzerinde çalışmalar yürütüyor. Bu ilaçla birlikte hastanın vücudundan hücreler alınarak, genetik olarak değiştiriliyor. Böylece ilacın kanser hücrelerini daha kolay tanıyıp, onları ortadan kaldırması sağlanıyor.

BELÇİKA’DA DENENDİ

Celyad şirket temsilcilerinin açıklamalarına göre ilaç, ABD ve Belçika'daki kanser hastaları üzerinde denendi. Bazı hastalarda sonuç alınamazken, bir çeşit kemik iliği kanseri olan akut miyeloid lösemiye sahip bir hasta, tedaviye olumlu yanıt verdi.

Daha önce uygulanan tedavileri sonuçsuz kalan hastaya düşük dozda ilaç verildi. Tedavi sonrası kanserli hücrelerin tamamen yok olduğu belirlendi. Bu sayede hastalık, kemoterapiye gerek kalmadan tedavi edilmiş oldu.

Bilim insanları, kemoterapinin çok ağır bir tedavi yöntemi olduğunu ve insanların bundan kaçındığını belirterek, yeni geliştirilen bu ilaç tedavisinin bu açıdan bir umut olduğunu söyledi.

AML hastalığı dünya genelinde en yaygın görülen kanser türlerinin başında geliyor. İlacın ilk test aşamasında olumlu sonuçlar elde edilmesi bu hastalıkla karşı karşıya kalacak insanlar için umut verici bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

Daha önce kolon kanseri tedavisinde de olumlu sonuçlar elde eden Biyofarmasötik şirketi, ilacın uzun vadede diğer kanser türlerinin tedavisinde de ilaç tedavisinde de kullanılabileceğini belirtiyor.