Özlem Türeci: “Kanser aşısı birkaç yıl içerisinde insanlara sunulacak”

BioNtech’te eşi Uğur Şahin ile birlikte koronavirüse karşı geliştirdikleri aşıyla dünyanın gündemine oturan Özlem Türeci, ABD basınına önemli açıklamalar yaptı. Türeci, kanser aşılarının birkaç yıl içerisinde insanlara sunulacağını söyledi.

Koronavirüse karşı ilk onaylı aşıyı geliştiren Uğur Şahin ve Özlem Türeci, sürekli uluslararası medyanın gündeminde bulunuyor. Dünya basını, Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin başarılarını konuşmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Axel Springer’den ödül alan bu ikili, dün ise Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel’den Federal Cumhuriyet Liyakat Nişanı aldı. Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin mRNA ile ilgili çalışmaları, ünlü New York Post’a da konu oldu.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in mRNA teknolojisi üzerine kanser araştırmaları yaptığı vurgulanan haberde, gelecek günlerde bu ikilinin kanser çalışmaları üzerinde daha çok duracağının altı çizildi.

Covid-19 aşılarında mRNA teknolojisinin ne şekilde kullanıldığı üzerinde durulan haberde, bu yöntemin diğer hastalıkların tedavisi için de kullanılabileceği ifade edildi. Bu yöntem ile birlikte, vücuda enjekte edilen RNA moleküllerinin, virüsle mücadele edecek proteinlerin üretilmesini sağlayacak bilgiyi bağışıklık sistemine ilettiği belirtildi.

 Bu teknolojiyi kanserli hücreler ile tümörlere karşı da kullanılması için çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Türeci, “mRNA teknolojisine dayanan farklı kanser aşılarımız var. Bu tip tedavi yöntemi ve geliştirme süreçlerinde tahmin yapmak zordur. Ancak birkaç yıl içerisinde kansere karşı savaşacak aşımızı da insanlara sunmaya hazır olacağız” açıklamalarında bulundu.

BİRLİKTE BAŞARDIK

Geçtiğimiz günlerde Almanya’daki en yüksek madalya olan liyakat nişanını almaları üzerine de konuşan Türeci, “Bu büyük bir onur ancak tek başımıza yapmamız söz konusu değil. Ortada pek çok emek var. BioNTech’teki ekibimiz, sürece dahil olan ortaklarımız, hükümetler ve düzenleyici kurumlar hep birlikte çalışarak başardık” açıklamalarında bulundu.