Taliban’ın binlerce kişiyi evlerinden zorla çıkarma kararı Kandaharlıları sokağa döktü

Afganistan’ın Kandahar şehrinde toplanan binlerce kişi, Taliban’a karşı protesto gösterilerinde bulundu. Taliban’ın, eski ordu mensuplarının ailelerine yaşadıkları siteyi boşaltmaları için üç gün süre tanıması, Kandaharlılar tarafından tepki ile karşılandı.

Taliban’ın, eski ordu mensuplarının ailelerinin yaşadığı bir siteyi boşaltmaları için bölge sakinlerine üç gün müddet vermesi, Kandaharlıların sokaklara dökülmesine yol açtı.

Protestocular, Kandahar Valiliği’nin önüne kadar yürüyerek, uzun yıllardır yaşadıkları bloklardan çıkarılmaları halinde gidecek başka bir yerlerinin olmadığını belirtti.

Taliban, 3 bin aileye evlerini boşaltmaları için üç gün süre tanıdı.

Taliban’ın bu kararından etkilenenler ise ağırlıklı olarak askeri konutlarda yaşayan emekli ordu generalleri, aileleri ve Afgan güvenlik güçlerinin diğer üyeleri oldu.

Önceki yıllarda yaşanan savaşlarda yaşamını yitiren bazı askerlerin aileleri de bu konutlara yerleştirilmişti.

Protestolara aralarında kadınların da olduğu yaklaşık 10 bin kişi katılım gösterdi. Göstericiler, 30 yıldır bu konutlarda yaşamlarını sürdürdüklerini ve üç gün içerisinde nereye gidebileceklerini bilmediklerini dile getirdi.

Bir protestocu ise kendilerinden evlerini boşaltıp Taliban militanlarına teslim etmelerinin istendiğini söyledi.

Taliban Sözcüsü konu hakkında sorulan soruları yanıtsız bırakırken, Kandahar Valisi ise tahliyeleri geçici olarak durdurduklarını ve konunun şehrin ileri gelenleriyle görüşüleceğini ifade etti.

Diğer yandan barışçıl gösteriyi izlemekte olan gazetecilerden bazıları, örgüt militanları tarafından dövüldüklerini söyledi.