Kanada'da Müslüman dernekleri hedef alındı

Kanada’da yayınlanan bir rapor, ülkede yaşayan Müslümanların kurduğu dernek ve yardım kuruluşlarının hedef alındığını ortaya koydu. Hayır kuruluşları vergi denetimleriyle baskı altına alınırken, bazılarının da faaliyetleri durduruluyor.

Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi (NCCM) ve Toronto Üniversitesi İslami Araştırmalar Enstitüsü tarafından "Katmanlı Şüphe Altında: Müslümanların Liderliğindeki Hayır Kurumlarının Kanada Vergi İdaresi Denetimlerinin İncelenmesi" başlıklı bir rapor yayınlandı. 94 sayfalık rapor, çevrimiçi düzenlenen bir toplantı ile açıklandı.

Toronto Üniversitesi İslami Araştırmalar Enstitüsünden Prof. Dr. Enver Emon ve Kanadalı Müslümanlar Ulusal Konseyinden Dr. Nadia Hasan’ın birlikte hazırladığı raporda, Kanada’da yaşayan Müslümanların kurduğu derneklerin ve yardım kuruluşlarının hedef alındığı iddia edildi. Vergi denetimleriyle baskı kurulan kurumlara yönelik denetimlerin neye göre ve ne sıklıkta yapıldığı araştırıldı.

KANADA'NIN MÜSLÜMANLARA ÖNYARGILI TUTUMU

Raporda yer alan ifadelere göre, Kanada hükümetinin terör ve radikalleşmeyle mücadelesi sürerken, yine bu çerçevede önyargılı bir tutumu da bulunuyor. Kanada Vergi İdaresi’nin (CRA) bu doğrultuda ortaya koyduğu politikalar, Kanada’daki Müslümanların bulunduğu hayır kurumlarına denetimleri sıklaştırıyor. Hatta daha da ileri giderek bazı kurumların faaliyetlerinin iptal edilmesine kadar götürülebiliyor. Kanada’nın Müslümanların öncülük ettiği kurumları bu şekilde hedef alması hem kurumların yaptığı çalışmaları engelliyor hem de ülkenin kapsayıcılığına zarar veriyor.

Kanada’da Filistin için yardım toplayan IRFAN-Canada adlı kuruluş, Hamas’a yakın olduğu iddia edilerek hayır kurumu statüsü iptal edildi. Faaliyetleri durdurulan bir diğer kuruluş ise İran’a yakın olduğu gerekçe gösterilen ve Şiilerin kurduğu The Islamic Shi'a Assembly of Canada (ISAC) adlı kuruluş. Ottawa İslam Merkezi'nin de etkinliklerindeki radikal söylemler nedeniyle faaliyetlerine son verildi.

MÜSLÜMANLAR TOPLUMDAN İZOLE EDİLİYOR

Hükümet uygulamalarının, Müslümanların Kanada’daki yaşamlarını zorlaştırdığı ifade edilen raporda, Müslümanlara karşı önyargı oluştuğuna dikkat çekildi. Öte yandan, “Yerli Kanadalı Müslüman” olamayacağı düşüncesinin de hakim olduğu belirtildi. Müslümanların öncülük ettiği bu kuruluşların, yabancı ülkelerin ve örgütlerin çıkarlarına hizmet ettiği algısının oluşturulduğu iddia edildi. Bu durum da Kanada’da yaşayan Müslümanların toplumdan izolasyonuna neden oluyor.

Raporda, terör ve radikalleşmeyle mücadele için ortaya konulan uygulamaların yeniden değerlendirilmek üzere askıya alınması tavsiye edildi. Bunun yanı sıra, dernek ve yardım kuruluşlarındaki şeffaflığın artırılması gerektiği belirtildi. Kanada hükümetinin de bu doğrultuda uygulamalarını revize etmesi raporda yer aldı.