Kanada'nın İsrail Büyükelçisi Bercovici 'çift taraflı' mı çalıştı?

Kanada'nın 2016 yılında Başbakan Trudeau'nun görevden aldığı eski İsrail Büyükelçisi Vivian Bercovici, hükümete dava açmıştı. Karşılıklı anlaşma ile davanın kapanmasının ardından ortaya çıkan gizemli mektup ve 'mini elçilik' iddiaları ülkenin gündeminde.

Son olarak, İsrail ve BAE arasında imzalanan Abraham Anlaşması’nın (İbrahim Anlaşması) ardından Ortadoğu'da Adalet ve Barış için Kanadalılar (CJPME), Bağımsız Yahudilerin Sesi (IJV) Kanada Birimi ve Filistin-İsrail'de Birleşik Adalet ve Barış Ağı (UNJPPI) ortak araştırması kapsamında Kanada’da gerçekleştirilen bir ankette; katılımcıların çoğu ülkenin Başbakanı Justin Trudeau ve hükümetin İsrail’in Batı Şeria’nın bazı bölgelerindeki ‘ilhak’ planına karşı çıkmasını istemişti.

Ülkede İsrail’e karşı tavır 2015 yılında değişmiş, Trudeau göreve başladığı ilk günlerde yeni Dışişleri Bakanı Stephane Dion ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Kanada’nın Orta Doğu’ya yaklaşımında köklü değişimlerin olacağını ve ‘İsrail ile özel ilişki döneminin sona erdi' duyurusu ile dikkatleri üzerine çekmişti.

Dion, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada “Bölgede daha etkili olabilmemiz için bölgedeki diğer meşru ortaklarla da ilişkileri de güçlendirmemiz gerek” sözleri Kanada’nın Hizbullah’ın da içerisinde bulunduğu ulusal koalisyon tarafından yönetilen Lübnan olarak yorumlanmış, İran ile de sıkı bağları bulunan ve ABD – İsrail tarafından terörist ilan edilen bir grup ile Kanada’nın yan yana gelebileceği iddiaları dünya kamuoyunda uzun süre tartışılmıştı.

KANADA’DA VIVIVAN BERCOVICI ETKİSİ

Kanada’nın yeni hükümeti İsrail’e ilişkin tartışma yaratan açıklamaları ile dünya gündeminde kendisine geniş yer bulurken 2014 yılında Kanada Büyükelçisi olarak atanan Vivian Bercovici 2016 yılında koltuğunu Deborah Lyons’a devredene kadar görevde kaldı.

Jeruselam ve National Post’ta yer alan yazıları ile de bilinen Bercovici, Kanadalı eski bir akademisyen.

Büyükelçilik koltuğuna oturmasının ardından kendisine 'mini büyükelçilik’ ofisi kurduran ve ‘paralel büyükelçilik’le tepki toplayan, İsrail hükümet yetkilileri ile gizli görüşmeleri deşifre olan Bercovici, 2018 yılında Kanada Hükümeti’ne dava açmıştı.

Davaya Trudeau’nun Genelkurmay Başkanı Katie Telford’un da adını eklemeyi başaran Bercovici, hükümetin kötü niyetli davrandığını iddia ederek, bütçesinde kesintisi yapıldığını savundu.

Bercovici, Hükümete karşı açtığı davayı ‘gizli bir mektup’ ile varılan anlaşma sonucu geri çekti. Söz konusu mektubun ‘hayatını kurtardığı’ için Torontolu iş insanı ve Liberal Parti destekçisi Alan Bender’e yazdığı iddiası basında yer aldı. Basın mensupları mektubu doğruladıklarını, mektubu gönderen e-posta adresinin ise silindiğini duyurdu.

Mektubun arabuluculuk alanında çalışan Kuveyt kökenli iş insanı Alan Bender’e yazılması ülkede tartışmaları da beraberinde getirdi. Hem hükümet yetkilileri hem de Bercovici, konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Kanada, dava krizi ile mücadele ederken federal etkililerin ifadeleri doğrultusunda Bercovici’nin Temmuz 2015’ten Haziran 2016’ya kadar Tel Aviv’de bulunan 22 Rothschild Bulvarı'nda mülk kiraladığı ortaya çıktı.

Likud Partisi ve Benjamin Netenyahu ile yakından ilişkisi bilinen ve özellikle İsrail seçimleri sürecinde kaleme aldığı yazılarda açıkça propaganda yapan Bercovici’nin ‘çift taraflı çalışma' iddiaları ülkenin gündeminde.

Üst düzey yetkililer, “Bayan Bercovici Kanada büyükelçisinden çok İsrail hükümetinin sözcüsü gibi görünüyordu” derken Kanada büyükelçiliğinden danışmaları yanında bulunmadan sık sık İsrail hükümet yetkilileri ile görüştü belirlenen eski büyükelçi hakkındaki iddiaları “dürüstlüğüne ve sadakatine yönelik kötü niyetli ve temelsiz saldırılar” olarak nitelendirdi.