Justin Trudeau aşı karşıtı protestoların hedefinde

Kanada’da Covid-19 aşı zorunluluğuna karşı kamyon şoförlerinin başlattığı eylemler, hükümet karşıtı protestolara dönüştü. Binlerce kişinin parlamento binasının önünde toplanmasının ardından Başbakan Trudeau ve ailesinin güvenlik endişesi nedeniyle gizli bir yere götürüldüğü bildirildi. Bulunduğu yer gizli tutulan Trudeau, protestolara ilişkin “gerçek nefret” yorumunda bulundu.

Kanada Başbakan Justin Trudeau’nun yönetimindeki liberal hükümet tarafından bu ayın başında uygulamaya geçirilen aşı düzenlemesi, ülkedeki kamyon şoförlerinin tepkilerine yol açtı. Kendilerini “Özgürlük Konvoyu” olarak adlandıran kamyon şoförleri, sınır ötesi seyahatlerdeki aşı zorunluluğuna karşı eylem başlattı.

23 Ocak’ta başlayan eylemlere ülke genelinden binlerce kamyon şoförü katıldı. Eylemler nedeniyle şehirler arası ve şehir içi yollarda trafik kilitlendi. Wellington Caddesi boyunca konvoy oluşturan kamyonlarda Başbakan Trudeau’yu kınayan pankartlar yer aldı.

Kamyon şoförlerinin başlattığı eylemler, pandemi politikalarına karşı çıkan insanların da katılmasıyla hükümet karşıtı protestolara dönüştü. Başkent Ottawa’da toplanan binlerce kişi, Trudeau’ya tepki olarak sokaklarda ve parlamento binasının önünde protesto düzenledi.

“KARANTİNALARDAN BIKTIK”

Dünya genelindeki birçok ülke gibi Kanada da artan enflasyon ve pandeminin yarattığı tedarik zinciri problemleri ile mücadele ediyor. Gıda ve benzin fiyatlarının giderek arttığı ülkede, market raflarında bazı ürünlerin bulunamadığı belirtiliyor.

Kamyon şoförlerinin de aralarında bulunduğu göstericiler, pandemi kısıtlamalarının son bulması ve ülkenin “normale” dönmesi çağrısında bulunuyor.

Üzerinde “Justin Trudeau, Kanadalı olmaktan utandırıyor” yazılı bir pankart taşıyan göstericilerden bir tanesi, “Ben ve diğer birçok insan buradayız çünkü aşı zorunlulukları ve karantinalardan bıktık” şeklinde tepki gösterdi.

Diğer yandan, Ottawa’da -21 derecelik soğuğa rağmen protestoları sürdüren göstericilerin birçoğunun maske takmadığı görüldü. CTV’nin aktardığına göre, şehir merkezindeki bir alışveriş merkezi, göstericiler içeride maske takmayı reddettiği için kapandı.

Kamyon şoförlerinin protestolarını organize eden Tamara Lich, bir kitle fonlama platformu olan GoFoundMe adlı sitede yaklaşık 100 bin bağışçıdan 7 milyon doların üzerinde para topladı. Kampanyayı organize eden bir diğer isim olan Benjamin Dichter ve Tamara Lich, paranın protestoya katılan şoförlerin akaryakıt, yiyecek ve barınma gibi ihtiyaçlarını karşılamada kullanılacağını söyledi. Hafta sonu düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Dichter ve Lich, Kanada hükümetine baskı yapmak için bir “lojistik kabus” yaratmayı hedeflediklerini dile getirdi.

GÖSTERİCİLER NAZİ SEMBOLÜ KULLANDI

Geçen hafta başında açıklama yapan Trudeau, protestoya katılan kamyon şoförlerinin “bir avuç azınlık” olduğunu dile getirmişti. Ottawa polisinin yaptığı açıklamaya göre, protestocu kamyon şoförlerinin sayısı iki bini geçti. Protestolara destek veren Kanadalılarla birlikte 10 bini aşkın göstericinin bulunduğu belirtildi.

Polis ayıca "trafik, gürültü ve güvenlik sorunları" nedeniyle Kanadalıların pazartesi günü şehir merkezinden uzak durmalarını istedi.

Protestolarda bazı pankartlarda Nazi sembolünün yer aldığı görüldü. Bazı göstericiler, Covid-19 sağlık önlemlerini Nazi zulmü altındaki Yahudilere benzetti. Ulusal Savaş Anıtı’nın da aralarında bulunduğu bazı heykellere yönelik eylemlerin ise polis tarafından soruşturulduğu açıklandı.

Pankartlara tepki gösteren Başbakan Trudeau, "İfade, toplanma ve örgütlenme özgürlüğü demokrasinin temel taşlarıdır, ancak Nazi sembolizmi, ırkçı tasvirler ve savaş anıtlarına saygısızlık bunlardan biri değildir" dedi.

Protestocularla görüşmeyi reddeden Trudeau, “Bu bizim pandemimizin, ülkemizin, insanımızın hikayesi değil. Odak noktam Kanadalılarla birlikte durmak ve bu salgını atlatmak" ifadelerini kullandı.

Muhafazakar Parti Genel Başkan Yardımcısı Candice Bergen ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Dinlenmeyi ve saygıyı hak ediyorlar" şeklinde Trudeau’nun kararına tepki gösterdi.

TRUDEAU VE AİLESİ ŞEHİRDEN UZAKLAŞTIRILDI

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve ailesi, güvenlik endişesi nedeniyle Ottawa’da ikamet ettikleri resmi konut Rideau Cottage’dan bilinmeyen bir yere götürüldü. Bulunduğu yer gizli tutulan Trudeau, “Başkentte gördüklerimiz gerçek nefret” ifadelerini kullandı.

Trudeau, “Açıkçası protestocu bazı kişilerin sergilediği davranıştan iğreniyorum. Küçük işletme çalışanlarını tacizde bulunan ve evsizlerden yiyecek çalanlardan korkmuyoruz. Irkçı bayraklar dalgalandıranlara ve vandalizme boyun eğmeyeceğiz. Ülkemizde tehdide, şiddete, nefrete yer yok” ifadelerini kullanarak göstericilere tepki gösterdi.

Covid-19 testi yaptırdığını ve uzaktan çalışmaya devam edeceğini bildiren Başbakan Trudeau, pazartesi günü test sonucunun pozitif çıktığını söyledi.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile test sonucunu bildiren Trudeau, “Bu sabah, Covid-19 test sonucum pozitif çıktı. Kendimi iyi hissediyorum. Kurallara uygun bir şekilde evden çalışmaya devam edeceğim. Lütfen herkes aşısını olsun” ifadelerini kullandı.

TEDARİK KRİZİ DERİNLEŞEBİLİR

Kanada Kamyon Taşımacılığı Birliği (CTA), sınır ötesi çalışan 120 bin Kanadalı kamyoncunun yüzde 90’ının Covid-19 aşılarını olduğunu bildirdi. Birlik ayrıca Ottawa'daki protestocuların çoğunun sektörle hiçbir bağlantısının olmadığını söyledi.

CTA ve sektördeki birçok kişi kamyon şoförlerinin protestolarını desteklemese de söz konusu aşı düzenlemesinin yaklaşık 16 bin sürücünün sınır ötesi rotaların dışında kalması anlamına geldiğini vurguluyor. Çok sayıda iş grubu da düzenlemenin yalnızca mevcut tedarik zinciri sorunlarını ağırlaştıracağına işaret ediyor.

Protestoların son 12 saat içinde azaldığı ve polisin protestonun ana organizatörleriyle temas halinde olduğu belirtildi.

Protestoların etkisi, eski ABD Başkanı’nın oğlu Donald Trump Jr ve İngiliz komedyen Russell Brand’in de destek göstermesiyle Kanada sınırlarını aştı. Eski ABD Başkanı Trump ve Tesla CEO’su Elon Musk da protestoları destekledi.

Sosyal medyadaki paylaşımlar, ABD’deki kamyon şoförlerinin Kaliforniya’dan başkent Washington DC’ye gidecekleri benzer bir gösteri planlandığını gösteriyor.