Başbakan Justin Trudeau duyurdu: Kanada'da silah satışına yasak hazırlığı

Son olarak 1 Mayıs 2020'de "askeri düzeyde silah modelleri"ni yasaklayan Kanada hükümeti ABD'deki son saldırıların ardından silah satışını sınırlandıracak bir adım daha attı.

İlk olarak 1885'te silah yasası çıkaran ve 1990'ların ortalarına kadar bireysel silahlanma yasasında sık sık düzenleme yapan Kanada hükümeti, ABD'nin Teksas eyaletinde geçen hafta bir ilkokula düzenlenen silahlı saldırıda 19 öğrenci ve iki öğretmen ile birlikte 21 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından bir kez daha harekete geçti. 

Kanada Başbakanı Justin Trudeau tarafından açıklanan yeni silah yasasının "bazı istisnalar" dışında kimsenin ateşli silahlara ulaşamamasını hedefliyor. 

Yasa tasarısına ilişkin açıklama yapan Trudeau, "Spor ya da avcılık faaliyeti dışında, Kanada'daki bir kişinin silah sahibi olması için hiçbir neden yok. Bu yasanın yürürlüğe girdiği gün silah satın almak, devretmek ya da ithal etmek mümkün olmayacak" ifadelerini kullandı. 

Son olarak ülkede yaşanan silahlı saldırıların ardından 1 Mayıs 2020'de ceza yasasında düzenleme yapan Kanada, askeri düzeydeki modeller başta olmak üzere bin 500 modeli yasaklamak için harekete geçmişti. 

Yasada yapılan düzenlemenin ardından silah sahiplerine elden çıkarma için iki yıl süre tanınmıştı.