Justin Trudeau popülerliğini kaybediyor

Seçildiği dönemde Kanada’da ve dünyada büyük ilgi gören Kanada Başbakanı Justin Trudeau, yaklaşan seçimlerde giderek geriye düşüyor. Kampanya için gittiği hemen her bölgede protestolarla karşılaşan Trudeau’nun partisi, anketlerdeki üstünlüğünü kaybetti.

Ağustos ayında erken seçim çağrısı yapan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, anketlerin lehine olmasını fırsat bilerek hükümetteki çoğunluğu yakalamak istedi. Kanadalılar, ülkenin gidişatından ve Liberal Parti’nin pandemi yönetiminden büyük ölçüde memnun gözüküyordu.

Ülkede koronavirüs aşıları nispeten hızlı bir şekilde yapılmış ve sokağa çıkma kısıtlamaları hafifletilmişti. Liberal lider Trudeau ise federal seçimlerde kendisini önde görüyordu.

Kanada Genel Valisi Mary Simon ile görüşen Trudeau, yasa gereği parlamentonun feshedilmesini ve federal seçim yapılmasını istedi. Vali Simon da erken seçim talebini onaylayarak 44. federal seçimler için 36 günlük kampanya sürecinin başladığını duyurdu.

Normalde Ekim 2023’te yapılması gereken seçimler, erken seçim kararı ile 20 Eylül 2021’de yapılacak.

AZINLIK HÜKÜMETİ SON BULACAK MI?

Kanada’daki 27,3 milyon seçmenin 20 binden fazla seçim merkezinde oy kullanması bekleniyor. Ancak 2019 yılındaki federal seçimlerde 18 milyon 350 bin Kanada vatandaşı oy kullanmıştı.

Federal seçimlerde 338 parlamento üyesi belirlenecek. Kanada Federal Parlamentosu’nda 157 sandalye ile birinci parti olan Liberal Parti, azınlık hükümeti durumunda bulunuyor. Tek başına iktidar olmak için gerekli 170 milletvekili sayısına ulaşamayan Başbakan Trudeau’nun partisi, erken seçimleri bir fırsat olarak görüyor.

Ağustos ayında yapılan anketlerde Liberal Parti’nin yüzde 35,6’lık bir seçmen desteğine sahip olduğu kaydedildi. Bu oran, Trudeau’nun çoğunluk hükümeti kurması için gereken 170 sandalyeye sahip olmasını sağlıyordu.

Ancak son yapılan anketlere göre, Liberal Parti’nin anketlerdeki üstünlüğü giderek kayboluyor.

TRUDEAU POPÜLERLİĞİNİ KAYBETTİ

Ulusal anketler, merkezin solunda yer alan Liberallerin zemin kaybettiğini gösterdi. Ayrıca iki yıl erkene alınan seçimlerin nedeni seçmene yeterli derecede açıklanamadığı için seçime yönelik öfke veya umursamazlık oluştu.

Angus Reid Enstitüsü Başkanı Shachi Kurl, Trudeau’nun her girdiği seçimde bir miktar da olsa kişisel çekiciliğine güvendiğini belirtti. Ancak bu hafta yapılan bir Angus Reid anketin, her yaştan ve cinsiyetten seçmenler arasında Trudeau’nun popülerliğinin düştüğünü gösterdi.

Peki, ağustos ayından bu yana hangi değişimler anketleri etkiledi?

Liberaller, ana muhalefette olan Muhafazakar Parti’nin eski bir şirket avukatı ve hava kuvvetleri subayı olan lideri Erin O’Toole’a yönelik söylemler geliştirdi. Ancak 48 yaşındaki O’Toole, LGBT haklarına verdiği destek, kürtaj konusundaki seçim yanlısı duruşu ve sendikalı işçilerle yakın teması ile hakkındaki eleştirileri bertaraf etti.

Erin O’Toole

 

Muhafazakar Parti’nin disiplinli ve verimli bir seçim kampanyası yürütmesine karşılık Liberal Parti birçok yanlış adım attı. Liberallerin Muhafazakar Parti’ye yönelik söylemleri, Twitter tarafından “manipüle edilmiş içerik” olarak tespit edildi.

Öte yandan, Justin Trudeau’nun enflasyonla ilgili para politikasını birinci öncelik olarak görmediğine dair sözleri, artan fiyatlar konusunda umursamaz olduğu yönündeki suçlamalara yol açtı.

Kanada’da pandeminin dördüncü dalgasının başladığı açıklanırken, çocukların okula dönmesi de Kanadalılar arasında tartışmalara neden oldu.

Trudeau’nun eski Liberal Milletvekili emekli General Andrew Leslie, normal şartlar altında dış ilişkiler ve savunmayla ilgili konuların seçmenleri etkilemediğini söyledi. Ancak analistler, Afganistan’da Kabil Havalimanı’ndaki görüntülerin seçimi etkileyebileceğini öne sürdü.

SEÇİM KAMPANYALARINDA PROTESTO

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, seçim kampanyası için gittiği Ontario eyaletinin London kentinde taş atılarak protesto edildi. Çalışmaların ardından seçim otobüsüne yönelen Trudeau, etrafını saran protestocuların sözlü sataşmalarına maruz kaldı. Protestoculara cevap vermeye çalışan Kanadalı lidere çakıl taşları atıldı.

Ontario eyaletindeki bir başka kent olan Bolton’da da yoğun protestolarla karşılaşan Trudeau, buradaki seçim çalışmalarını iptal etmek zorunda kalmıştı.

Kanada basınında yer alan anketlere göre, Muhafazakar Parti’nin oy oranı yüzde 35, Liberal Parti’nin yüzde 33,5 ve parlamentodaki üçüncü parti olan Yeni Demokrat Parti’nin ise yüzde 19.

Kanadalı seçmenlerin son haftalarda kampanyalara daha fazla dikkat etmesi ve ulusal televizyonda yayınlanan parti liderleri arasındaki programlar ile anketlerde değişiklikler olabileceği öngörülüyor.