Bilimsel araştırma: Kan incelticiler Covid-19’u atlatma şansını arttırıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi, akciğer ve beyinin yanı sıra kan pıhtılaşması olarak bilinen trombozu da büyük oranda etkiliyor. Bilim insanlarının bu kapsamda yaptığı bir araştırmaya göre, kan incelticilerin koronavirüsü azaltma şansını yükselttiği ortaya çıktı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi, akciğer ve beyinin yanı sıra kanın pıhtılaşmasınıda büyük oranda etkiliyor. Özellikle Covid-19’u solunum cihazına bağlanarak entüme şekilde geçiren hastalarda tehlikeli tromboz vakaları yaşanabiliyor. Koronavirüs hastalarında ince kılcal damarlarda tromboz meydana gelme ihtimali diğer ağır hastalardakinden daha yüksek. Bunun nedeni ise koronavirüsün damarların içindeki endotel hücrelere de yerleşmesi.

Özellikle obez ve aşırı kilolu hastalarında yüksek tansiyon ve diyabet hastalığı sorunları da varsa tromboz riski kat kat artıyor. Kanın pıhtılaşmasındaki artış ile beyin kanaması oranı, böbrek fonsiyonlarının azalmasi ve ten renginde görülen değişiklikler arasında da bir bağ olduğu belirtiliyor.

İltihaplanmalar, uzun süre yatılı kalmak ve oksijen eksikliği kan pıhtılaşması riskini artıran temel sorunların başında geliyor. Bu nedenle de bir hasta ne kadar uzun süre yapay solunum cihazına bağlı kalıyorsa tromboz riski de yükseliyor.

KAN İNCELTİCİLER HAYAT KURTARIYOR

Bu nedenle kan pıhtılaşmasını azaltmak amacıyla, kan inceltici olarak bilinen Heparin, ASS ve Antikoagülan gibi ilaçlar kullanılıyor. Söz konusu ilaçlar kanın belli yapı taşlarının birbirine yapışmasını engelliyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’de yapılan bir araştırmaya göre, kan incelticiler entübe hastaların gidişatında oldumlu etki bırakıyor ve ölüm oranını düşürebiliyor.

ABD'li hekimlerin bu kapsamda 4 bin 400 hasta ile yürüttükleri araştırmanın sonuçlarına göre, kan incelticilerle tedavi edilenlerin ölüm oranı yüzde 50 seviyesinde azaldı. Aynı araştırmaya göre, kan incelticiyle tedavi gören hastaların ise yalnızca yüzde 29’u ölüm ile sonuçlandı. Kan inceltici almayan gruptaki ölüm oranı ise yüzde 26’da kaldı.

Ancak hastaların kronik ön rahatsızlıkları dikkate alındığında araştırmada yer alanlardan, kan inceltici ile tedavi edilenlerin ölüm oranının yüzde 47 daha az olduğu saptandı. Bununla birlikte kan inceltici ile tedavi edilirken yapay solunum cihazına bağlanmak zorunda kalan hastaların ölüm oranı yüzde 31, tedbir amaçlı kan inceltici alıp da ilerleyen dönemde entübe olan hastalardaki ölüm oranı da yüzde 28 civarında düştü.

Araştırmayı yürüten New York'taki Mount Sinai Hastaneleri Grubu hekimlerinden Valentin Fuster, "Kan incelticiler tedbir amaçlı verildiyse yapay solunum cihazına bağlanma oranı yüzde 30 oranında azalıyor" diye belirtiyor. Fuster ve ekibinin, New York'taki beş hastanede tedavi edilen 4 bin 389 hasta üzerinde yürüttükleri çalışmada hastaların üç gruba ayrıldığı bildirildi. Bir gruba kan inceltici verilmezken, ikinci grup kan inceltici ile tedavi edildi, üçüncü gruptakiler ise düşük miktarda kan incelticiyi tedbir amaçlı aldılar.

Kan incelticilerin Covid-19 hastalarındaki olumlu etkisi konusunda yine Mount Sinai Hastaneler Grubu hekimlerinin geçen aylarda da araştırmaları olmuştu. Ancak onlarda Heparin, ASS ve Antikoagülanların entübe hastalardaki etkileri gibi detay araştırmalar yani hastalığın ağırlığına göre etki değerlendirmeleri sınırlıydı.