Geleceğin savaşları insansız olacak

Azerbaycan ile işgalci Ermenistan arasındaki çatışmalarda adı sıkça duyulan araçlardan biri olan kamikaze drone’lar geleceğin dünyasında ülkelerin insansız ve daha az maliyetle yüksek savunma ve vurucu güç olması öngörülüyor. Kamikaze drone’ların önemini ve şuan hangi ülkelerin kullanımında sizler için derledik…

Azerbaycan ile işgalci Ermenistan arasında yaşanan kısmi savaş günlerinde en çok duyulan silahlardan biri İsrail yapımı kamikaze drone (harop) araçları oldu. Azerbaycan ordusunun İsrail’den satın aldığı bu araçların cephede çok yoğun kullanılması ve başarılı sonuçlar vermesi kamikaze drone’ları bir kez daha dünya basınının dikkatini çekti. 

110

KAMİKAZE DRONE NEDİR?

Kamikaze drone araçları, sabit veya döner kanatlı, alçak irtifadan hareket eden, hafif, çevik, içerisinde harp başlığı bulunduran ve bu harp başlığı ile belirlenen hedefe ulaşarak kendini infilak ettiren insansız hava araçları olarak tanımlanmaktadır.

210

Dünya üzerinde, drone'lar genellikle askeri amaçlar için kullanılıyor çünkü savaş bölgelerinde bir pilotun hayatını riske atmıyor, yakıt problemini ortadan kaldırıyor, daha rahat erişim ve izleme imkanı sağlıyor. Silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile drone'ların bir silaha dönüşmesi ise, ABD'deki 11 Eylül saldırılarından sonra El-Kaide lideri Usame bin Ladin'e yapılan operasyonlara uzanıyor. 

Askeri konularla ilgili yayıncılık kurumu Jane's şirketinin analizine göre, dünyanın en büyük 10 drone işletmecisi, yeni teknolojiler geliştirmek için bu alanda 8 milyar dolar bütçe ayırması planlanıyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde dünya çapında 80 binden fazla gözetleme drone'u ve yaklaşık 2 bin saldırı drone'u satın alınması öngörülüyor. 

410