Kamboçya’da muhalefet parti liderine 27 yıl ev hapsi cezası verildi

Kamboçya mahkemesinin, daha önce kapatılan Ulusal Kurtuluş Partisi lideri Kem Sokha’yı “vatana ihanet” suçundan 27 yıl ev hapsine mahkum edildiği bildirildi.

Kamboçya’da mahkeme kararı gereği Ulusal Kurtuluş Partisi lideri Kem Sokha’nın seçme ve seçilme hakkı elinden alındı.

Bu nedenle Sokha, hiçbir siyasi faaliyette bulunamayacak ve ailesi dışında evine gelenlerle görüşemeyecek.

Sokha’nın avukatı Ang Udom, müvekkili hakkında verilen cezaya bir ay içinde itiraz edeceğini duyurdu.

Yargıç Koy Sao, duruşma sonunda yaptığı açıklamada, “yabancı güçlerle iş birliği içinde” olduğu görüşüne varışan Ulusal Kurtuluş Partisi liderinin yasal hükümeti devirmeyi amaçlayan “renkli devrim” yapmak üzere insanları örgütlemek için insan hakları ve siyaseti bir paravan olarak kullandığını söyledi.

Kamboçya yasalarına göre, vatana ihanet için 30 yıla kadar hapis cezası istenebiliyor.

Euronews’in aktardığına göre, Kem Sokha’nın 2017 yılında tutuklanmasının ardından partisi de kapatılmış, ve partinin 118 üyesine siyasetten men cezası verilmişti.

Kem Sokha’nın bir seminerde ABD’deki demokrasi yanlısı grup üyeleriyle konuşmasını içeren eski video görüntüleri, mahkeme tarafından “vatana ihanet” suçlaması için bir delil olarak gösterilmişti.

Mahkeme tarafından alınan karar, genel seçimlere 4 ay kala Başbakan Hun Sen hükümetinin muhalefet partilerine yeni bir gözdağı olarak görülüyor.

Kamboçya’da muhalif liderlerin önemli bir kısmının yurt dışında sürgünde yaşadığı biliniyor.

1985 yılından bu yana Kamboçya’yı yöneten Hun Sen, dünyanın en uzun süre görevde bulunan liderlerinden biri.

Başbakan Hun Sen, 2013’teki seçimleri az bir farkla kazanmasından bu yana Kamboçya’da muhalefet üzerindeki baskı giderek arttı.