77 gün sonra Kamala Harris'ten skandal ziyaret

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın skandal duvar kararının ardından geçtiğimiz temmuz ayında Meksika sınırını Covid-19 tedbirleri kapsamında 21 Ağustos'a kadar 'zorunlu olmayan' geçişlere kapatma kararı almıştı. Biden yönetiminin mültecilere yönelik tutumu merak ile beklenirken, kriz derinleşti.

ABD ile Meksika arasındaki sınır krizi Covid-19 döneminde gittikçe derinleşiyor. ABD eski Başkanı Donald Trump'ın sınır için örülecek duvar kararı dünya kamuoyu tarafından tepki ile karşılanmıştı. 

Hemen ardından gelen Joe Biden'ın özellikle de pandemi sürecinde sınıra ilişkin alacağı kararlar merak ile bekleniyordu. İlk olarak vaka sayılarının Meksika'da yüksek olmasından dolayı ABD sınır kapısını 21 Temmuz'a kadar kapatacağını duyurmuştu. Hemen ardından yapılan açıklamada ise sınırın 21 Ağustos'a kadar 'zorunlu olmayan' geçişlere kapatma kararı alındığı duyurulmuştu.

KAMALA HARRIS SINIR KRİZİNİ NASIL DERİNLEŞTİRDİ?

ABD Başkanı Joe Biden, seçilmesinin hemen ardından Başkan Yardımcısı Kamala Harris'i görevlendirdi. Harris'in görevi devralmasının ardından 77 gün boyunca sınır krizine ilişkin hiçbir adım atmaması hem sınırda bekleyenleri felakete sürükledi hem de kamuoyunda büyük tepki ile karşılandı.

Aylarca eleştirilen Başkan Yardımcısı Kamala Harris, ilk ziyaretini Guatemala'ya gerçekleştirdi. Ziyaretinde Ulusal Sınır Devriye Konseyi Başkan Yardımcısı Art Del Cueto ile görüşen Harris, Beyaz Saray'ın sınır krizini kökten çözmeye çalıştığına işaret etti fakat yaptığı bir dizi gaf kısa sürede eleştirilerin odağında yer almasına neden oldu. 

Verdiği bir röportaj sırasında sınıra gitmediğinin hatırlatılması üzerine "Ben Avrupaya'da gitmedim" sözlerinin ardından keyifle gülümsemesi "Sınırın önemini küçümsemiyorum" ifadelerine gölge düşürdü. 

GÖÇMENLER GERİ ÇEVRİLECEK

Basın açıklaması sırasında da tepki çeken ifadelere yer veren Kamala Harris, Guatemela'da sığınmacılara 'gelme, gelme' diye seslendi. 

Sığınmacılara karşı dürüst olacağını belirtmesi Harris'in sözlerinin tepki çekmesine ve Biden yönetiminin göçmen politikasının sorgulanmasına engel olmaya yetmedi.  

NBCNews Harris'in bu sözlerinin ardından 'siyasi risk' yorumunu yaparken, Beyaz Saray'ın yaşanan büyük göç dalgasına yanıt vermekte ve siyaset üretmekte geç kaldığını vurguladı.

SINIR RAKAMLARI BIDEN ve HARRIS'İ YALANLIYOR

ABD Başkanı Joe Biden, 25 Mart'ta verdiği demeçte göç artışının yalnızca kış aylarında olduğunu ve yaz ile birlikte azaldığını belirtmişti.

Oysa, ABD Gümrük ve Sınır Koruması, 2021 Nisan ayında 2020'nin aynı ayına göre yüzde 63'lük bir artış ile 178.622 kişinin sınırdan geçmeye çalıştığını duyurdu. Teşkilat, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 450 binden fazla görüşme yaptıklarını kaydetti. 

Biden'ın yardımcısı Harris'i sınır problemini çözmekle görevlendirmesi 'umut verici' bir gelişme olarak nitelendirilmişti fakat atılan adımlar ve verilen demeçler sınır krizini derinleştirmekten öteye gidemedi.