Harris'e oval ofisin kapısını aralayan isim: Beau Biden

ABD'nin yeni yönetimiyle birlikte başkan yardımcısı olarak göreve başlayan Kamala Harris'in kariyer yolculuğu da en fazla merak edilen konu başlıkları arasında. Harris'in hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biri ise Joe Biden'ın oğlu Beau Biden ile olan arkadaşlığı. Harris'e başkan yardımcılığı kapısını Beau Biden mı açtı? Biden ile Harris arasındaki ilişki ne?

ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden, birçok ilki gerçekleştirerek ilk günden farklı bir yönetim biçimi benimseyeceğinin sinyallerini verdi. Bunlardan birisi de başkan yardımcılığına aday gösterdiği Kamala Harris oldu. Kamala Harris, ABD Başkanı Biden’a hem güvenilir bir imaj hem de etkili bir seçim kampanyası hediye etti. Kişisel yaşamında da sınırları zorlayan girişimleriyle bilinen Harris’in başkan yardımcılığına seçilme süreci en fazla merak edilenler arasındaki yerini kısa sürede aldı. 

113

Harris, 2011'de ilk siyah, ilk Hintli ve ilk kadın Kaliforniya başsavcısı olarak seçildi. ABD Senatörü olarak yemin ettiği 2017 yılına kadar görevde kaldı. 2016 yılında Demokrat Parti’den Kalifornia Senatörü olarak seçilen Harris, 2020 başkanlık yarışı için partisinden başkan aday adayı olduğunu açıkladı. Harris, adaylığını bir suikast sonucu öldürülen Martin Luther King’e adadığını söyledi.

213

Mezun olduğu Howard Üniversitesi’nde adaylığını açıklayan Harris, seçim kampanyasındaki sloganının “halk için” olacağını belirtti. Öte yandan Harris, Trump’ın politikalarını eleştirerek sosyal medya üzerinden ABD’nin dış politikasının yürütülemeyeceğini söyledi. Ülkenin her yerine gideceğini vurgulayan Harris, sorunları çözmek için hazır olduğunu da sözlerine ekledi. Cumhuriyetçi Parti’den yetkililer ise Harris’in yetersiz ve halktan uzak biri olduğunu belirterek adaylığını ciddiye almadı.

Haziran 2019’da Demokrat Parti’nin 2020 başkanlık adayları televizyon tartışmasına çıktı. Tartışmaların ikinci gecesinde Kamala Harris ve Joe Biden karşı karşıya geldi. İkili arasında yaşanan ırkçılık tartışması geceye damga vurdu. Sahnedeki tek siyahi aday olan Harris, Biden’ın daha önceden yapmış olduğu bir konuşmasına ithafen, “Irkçı olduğunuzu düşünmüyorum. Ancak bütün kariyerlerini bu ülkedeki ırk ayrımıyla mücadele etmeye adayan iki ABD senatörünün itibarından söz etmeniz inciticiydi” dedi. Biden ise Harris’in konuyu çarpıttığını ve ırkçıları övmediğini dile getirdi.

413