Bilinmeyen tüm yönleriyle: Kamala Harris

20 Ocak’ta göreve başlayan ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, göreve gelen ilk kadın, ilk siyahi ve ilk Güney Asyalı olarak tarihe geçti. Harris zafer konuşmasında, “Bu ofisteki ilk kadın ben olsam da son olmayacağım. Çünkü bu gece bunu izleyen her küçük kız, Amerika’nın bir olasılıklar ülkesi olduğunu görecek” ifadelerini kullandı. Harris’in hayatındaki en büyük motivasyonu ise “her şeyin nedeni” dediği annesi Shyamala Gopalan.

ABD'deki yeni yönetimde başkan yardımcılığı görevini üstlenen Kamala Harris, kişiliği ve yaptıkları ile dikkat çekiyor. Yeni başkan yardımcısı birçok ilki gerçekleştirirken, kendisine dair diğer detaylar ise merak konusu haline geldi.

Kamala Harris’in annesi Hint asıllı Amerikalı Dr. Shyamala Gopalan ve babası Jamaika doğumlu Donald Harris, 1962 sonbaharında Berkeley'de bulunan California Üniversitesi'nde doktora öğrencisiyken tanıştı. Harris'in anne ve babasının, üniversitedeki bir protesto sırasında tanışmış olması dikkatli gözlerden kaçmadı. Meme kanseri araştırmacısı Gopalan ve Stanford'da ekonomi profesörü olan Harris, tanışmalarının ertesi yılında evlendi. 20 Ekim 1964'te Oakland'da bulunan Kaiser Hastanesi'nde Kamala Harris dünyaya geldi. İki yıl sonra da kardeşi Maya doğdu.

ABD BAŞKAN YARDIMCISININ İLHAM KAYNAĞI

Kamala’nın annesi Shyamala’nın ailesi, bir kamu hizmeti geleneğine sahip. Shyamala'nın babası yüksek rütbeli bir devlet memuruydu. Annesi ise bir kadın hakları aktivistiydi ve Hintli kadınlar için doğum kontrolüne erişimin artırılmasını savunuyordu. Gopalanlar, tüm çocuklarına eğitimin önemini aşılayan ebeveynlerdi. Shyamala Gopalan, bir Amerikalı ile evlenerek eski Gopalan soyunu kıran ilk kişi oldu. Babasıyla çok yakın olmadıklarını belirten Shyamala, Berkeley Üniversitesi’nde endokrinoloji alanında doktora yaptı ve meme kanseri araştırmalarında uluslararası alanda tanınan bir uzman oldu.

Kızının kültürel kimliğini korumaya yardımcı olması için Hindu tanrısı Lakshmi'nin başka bir adı olan ve Sanskritçe'de "lotus" anlamına gelen Kamala adını verdi. Kamala’nın ikinci adı ise Sanskritçe'de "tanrıça" anlamına gelen Davi. Gopalan, 2004'te verdiği bir röportajda, "Tanrıçalara tapan bir kültür, güçlü kadınlar üretir" sözleri ile bu kararının nedenini açıkladı. Gopalan ve Harris çifti, Kamala 7 yaşındayken boşanma kararı aldı. Ardından Shyamala Gopalan, iki kız çocuğunu da Kanada’ya götürerek kendisi büyüttü.

HER ŞEYİN NEDENİ

Kamala Harris, başkan yardımcılığı görevine seçilmesinin ardından annesinin ona söylediği bir sözü dile getirdi. Annesinin Kamala’ya, "Pek çok şeyi ilk yapan sen olabilirsin ama son olmayacaksın" dediğini söyleyen Harris, “Ben de bu an için böyle hissediyorum" dedi. Ayrıca Harris annesi için “her şeyin nedeni” ifadelerini kullandı. Kamala'nın kız kardeşi Maya Harris ise bir tweetinde, "Annemizin kim olduğunu bilmeden Kamala Harris'in kim olduğunu bilemezsiniz" yorumunu yaptı.

Harris, çocukken hem bir Baptist kilisesine hem de bir Hindu tapınağına gitti. Otobiyografisinde, "Annem iki siyahi kız yetiştirdiğini çok iyi biliyordu. Kendinden emin, gururlu siyah kadınlara dönüşmemizde kararlıydı" diye yazdı. Ayrıca Harris yine çocukken Hindistan'ı ziyaret etti. Hindistan'ın bağımsızlığı için savaşan yüksek rütbeli bir hükümet yetkilisi olan büyükbabasından ve kırsalda seyahat eden yoksul kadınlara doğum kontrolü hakkında eğitim veren bir aktivist olan büyükannesinden büyük ölçüde etkilendi.

KÜÇÜK YAŞLARDA AKTİVİST OLDU

Büyüdüğü aile ortamının mirası olarak Kamala Harris de küçük yaşlarından itibaren bir aktivist olarak yetişti. Harris’in anlattığına göre aktivist kimliğinin başlangıcı, ebeveynleri California'da medeni haklar için yürürken, bebek arabasından protesto tezahüratlarına katılmasıyla gerçekleşti. Annesi Gopalan, yürüyüşün ardından konuşmaya çalışan çocuğuna “Ne istiyorsun Kamala?” diye sordu ve "FEE-DOM!" yanıtını aldı. Daha sonra, 13 yaşındayken Harris ve kız kardeşi Maya, çocukların çimlerde oynamasının yasaklanmasına karşı çıkmak için Montreal’deki apartmanlarının önünde bir protesto düzenledi. Gösterinin ardından yasak kaldırıldı.

HARRIS’İN İNCİ KOLYESİNİN SIRRI

Harris, Oakland ve Montreal'deki devlet okullarına gitti. Sonrasında Washington D.C.'deki geleneksel Afro-Amerikan koleji Howard Üniversitesi'nde okudu. 1986 yılında siyaset bilimi ve ekonomi bölümünden mezun oldu. Harris, öğrencilik yıllarında azınlık gençleri için danışmanlık programları düzenledi. Apartheid karşıtı gösteriler yaptı. Ardından sosyal açıdan önemli bir siyahi grup olan Alpha Kappa Alpha'ya (AKA) katıldı. Harris’in yemin töreninde takmış olduğu inciler de AKA’ya ait bir mesaj içeriyordu. AKA’nın kurucularını temsil eden 20 inci, her yeni üyeye verilerek grubu simgelemek üzere Harris’in boynunda yerini almıştı. 300 bin kişiden fazla üyesi bulunan AKA’nın Harris’in gizli silahı olduğu da bilinen bir gerçek.

CONVERSE’Lİ BAŞKAN YARDIMCISI

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in sık sık Converse ayakkabı giydiği görüntüleniyor. Klasik giyiminin altına bile sneakers giyen Harris’in ayakkabı tercihinin bir anlamının olup olmadığı merak konusu. Yazar Elizabeth Semmelhack, Harris’in seçimini "Spor ayakkabısı, kadınlığın modası geçmiş kavramlarına karşı daha büyük bir meydan okumanın parçası olarak birçok kadının dolabına girmeye çalışan bir ayakkabı türüdür" sözleriyle yorumluyor.

Geleneksel olarak, siyasi görevdeki kadınlar için standart bir ayakkabı görgü kuralı bulunuyor (Nancy Pelosi’nin stilettoları, Theresa May’ın leopar desenli topuklu ayakkabısı, muhafazakâr Elizabeth Warren’ın sandaletleri, Hillary Clinton’ın yavru topuklu ayakkabıları). Semmelhack, Harris’in ayakkabılarının “harekete geçmeye hazır" imajı verdiğine inanıyor. Spor ayakkabılar, bir iş için kollarını sıvamaya istekli olmanın eşdeğeri gibi gözüküyor ve Harris'in “eylem kadını” olduğunu vurguluyor. Öte yandan, Converse ayakkabılar, Amerika’yı da sembolize ediyor. Diğer spor ayakkabıların aksine Harris’in Converse seçimi Amerikan spor ayakkabısını temsil etmesi ile de ilintili. 

KAMALA HARRİS NASIL PARLADI? 

1989'da hukuk diplomasını alan Harris, Alameda County'de savcı yardımcısı olarak kariyerine başladı. Çocukluğundan beri aktivist kimliğini benimseyen Harris, kariyer tercihlerini de aynı bilinçle yaptığını belirtti. Harris'in ailesi, kötü bir imaja sahip olmaları nedeniyle kızlarının savcı olmasına sıcak bakmıyordu. Ancak Harris annesine, dünyanın sosyal ve siyasal anlamda bilinçli savcılara ihtiyacı olduğu için bu mesleği tercih ettiğini söyledi. Harris, özellikle çocuklara yönelik cinsel istismar davalarında uzmanlaştı.

Harris, 1998'de Hallinan için çalışmak üzere Alameda County Savcılığı'ndan ayrıldı. San Francisco Savcılığı'nda ceza biriminin başına getirildi. 2000 yılında, ofisin siyasileştirilmesinden rahatsız olan Harris ve birkaç meslektaşı, Hallinan'ın baş yardımcısı Darrell Salomon'ı devirmeye çalıştı. Başarısız olunca Harris aniden istifa etti ve Louise Renne için çalışmaya başladı. Harris, Renne'nin ofisinde çocuk istismarı, aile içi şiddet ve halk sağlığı konularını ele alan bölümünün başına geçerek kariyerine devam etti. Renne, Harris'i son derece yetenekli bir avukat ve şefkatli bir insan olarak tanımlayarak, "Bu şehrin yıllardır gördüğü en iyi savcı olacak” ifadelerini kullandı.

SEÇİMLERLE YENİDEN GÜNDEME GELEN İLİŞKİ AĞI

Her zaman öne çıkmaya çalıştığı ve insanları etrafına toplamayı sevdiği bilinen Harris, kariyerinin başlangıcında da birçok büyük sosyal etkinlikte kendini gösterdi. 1994'te o dönem eyalet meclisinin konuşmacısı ve büyük bir siyasi güce sahip olan Willie Brown ile birlikteydi. Harris, kendisinden 30 yaş büyük olan Brown'un siyasi nüfuzundan yararlanmak istedi. California'daki siyahi avukatların çevresinin sınırlı olduğunu belirtten Harris, Brown ile olan ilişkisiyle birlikte birçok üst düzey bağlantı kurma imkanına erişti. Öte yandan Brown, Harris’e pahalı bir BMW vermenin yanı sıra onu yüklü miktarda maaş alacağı bir pozisyona atadı.

Kamala'nın Brown ile olan ilişkisi, San Francisco'daki savcılık seçimlerinde karşısına kötü bir şekilde çıktı. Ayrılmalarına rağmen hala Brown tarafından desteklenen Harris, bu ilişkiyle anılmak istemediğini belirtti. Harris'in annesi Shyamala ise kızının ilişkisiyle ilgili yapılan yorumları "kötü niyetli" bulduğunu söyledi.

“KAMALA GİBİSİ DÜNYAYA ZOR GELİR”

2003 yılında Kamala Harris’in San Francisco’da savcılığa aday olması, SFWeekly’de yer alan bir haberde değerlendirildi. Harris için “aile içi şiddet ve cinsel istismar konularında kıskanılacak bir sicile sahip saygın bir ceza ve hukuk savcısı” ifadeleri kullanıldı. San Francisco’nun en iyi ceza avukatı olarak görülen Harris, çalışkanlığı ve titizlikle yürüttüğü büyük kampanya sayesinde öne çıktı.

Harris’in çevresinden gelen yorumlar, “sıradan insanların endişelerini dikkatle dinler” şeklindeydi ve onun insanlarla olan ilişkisi “Onlara patronluk taslamıyor ya da boş vaatlerde bulunmuyor. Herkes onu güler yüzle karşılar. Bir hademe ile sohbet etmek için durabilir” ifadeleriyle desteklendi.

OBAMA İLE ARKADAŞLIĞI

2004'ten 2010'a kadar Harris, San Francisco tarihindeki ilk kadın Bölge Savcısı olarak görev yaptı. Harris’in Obama ile olan tanışıklığı da 2004 yılındaki Senato adaylığına dayanıyor. 2013 yılında ABD Başkanı olan Barack Obama, Harris'i "ülkenin en iyi görünümlü başsavcısı" olarak nitelemesinin ardından yorumun cinsiyetçi bulunması üzerine özür diledi. “Kadın Obama” olarak anılan Harris, bu söylemden hoşlanmadığını açıkça belirtmekten çekinmedi. Bir gazetecinin Obama’nın mirasını sürdürmesine dair sorduğu soruya, “Benim kendi mirasım var” yanıtını verdi.

KAMALA HARRİS'İ ÖZGÜN GÖSTEREN DETAYLAR

Harris, 2014 yılında Doug Emhoff ile evlendi ve Emhoff’un çocukları Cole ve Ella ile kısa sürede yakınlık kurdu. Çocuklar "üvey anne" tabirini sevmedikleri için bunun yerine ona "Momala" şeklinde seslenmeye başladı. ABD Başkan Yardımcısı bir röportajında, ​​“Çocukken yiyecekleri nasıl kokladığımı hatırlıyorum. Trans halindeki biri gibi, tüm bu inanılmaz şeylerin olduğunu görmek için mutfağa giriyordum” dedi. Annesi Gopalan’ın ise, “Kamala, sen belli ki yemek yemeyi seviyorsun. Nasıl pişirileceğini öğrensen iyi olur" dediğini anlattı.

Her sabah 6’da uyanan Harris, yarım saat boyunca spor yapıyor. Öte yandan, beslenmesine de oldukça özen gösteriyor. Harris, şükran gününde "Kamala’nın Mısır Ekmeği Sosu" tarifini paylaştığı tweeti ile yoğun bir etkileşim alırken, zor zamanlarda hep yemek yapmaya yöneldiğini belirterek, “Bu yıl ailemin en sevdiği Şükran Günü tariflerinden birini sizlerle paylaşmak istedim” dedi.

ÜÇ TANE KİTAP YAZDI

Harris, 2019'da Demokrat Parti cumhurbaşkanı adayı olarak çalışırken, en sevdiği beş kitabı paylaştı. Bunlar, Richard Wright'tan Native Son, Khaled Hosseini'den The Kite Runner, Amy Tan'dan The Joy Luck Club, Toni Morrison'dan Song of Solomon ve C.S. Lewis'ten The Lion, The Witch and the Wardrobe.

2009'da San Francisco bölge savcısı olarak seçilen Harris, ceza reformuna odaklanan "Smart on Crime: A Career Prosecutor's Plan to Make Us Safer" adlı ilk kitabını yayınladı. Ardından 2019 başkanlık kampanyasının başlangıcından önce kariyerinin önemli noktalarını ve kişisel felsefesini içeren "The Truths We Hold: An American Journey" kitabında kendi değerlerini tanıttı. Ayrıca 2019'da üç ila yedi yaş arasındaki çocuklara yönelik “Süper Kahramanlar Her Yerde” kitabını yayınladı. Kitapta, kahramanın pelerinlerden çok seçim ve karakterle ilgili olduğunu yazdı. Harris kitapta, "Kahramanlar doğru olanı savunuyor. Hayatınızda neyin doğru olduğunu kim savunuyor?" sözleri ile uzun süre gündemden düşmedi.