Kamala Harris ABD'nin ilk siyahi kadın başkan adayı mı olacak?

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden, yardımcılığına California Senatörü 55 yaşındaki Kamala Harris'i aday gösterdi. Harris'in aday gösterilmesi kamuoyunda geniş yankı bulurken, Biden'in aradığı en önemli niteliğin en üst düzeydeki göreve hazır biri açıklamaları tartışmaların odağında yer aldı. Harris, Trump'ın Suriye'den çekilme kararını eleştiren ve 1915 olaylarını 'soykırım olarak tanıyan tasarıyı' imzalamasıyla biliniyor.

ABD'nin California eyaletinin Oakland kentinde Jamaikalı bir baba ve Hindistan kökenli bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Kamala Harris, eğitimini genellikle Afrika kökenlilerin eğitim kurumu olarak bilinen Howard Üniversitesi'nde tamamladı.

2003 yılında San Francisco bölge savcısı olan Harris, bu göreve gelen ilk siyah ve Asya kökenli kadın oldu.

2010 ile 2014 yılları arasında California eyaletinin Adalet Bakanlığı görevini yürüttü. İki dönem savcılık yapmasının ardından 2016 yılında Demokrat Parti'den California Senatörü olarak seçildi.

2019'da başkanlık adaylığı kampanyasını sonlandırdı ve Mart 2020'de Biden'a destek verdiğini açıklamasının ardından Biden tarafından yardımcı adayı gösterildi. 

Geçtiğimiz yıl haziran ayında gerçekleştirdiği mitingde "ırk hususunda" söylediği sözlerle Biden'ı hedef alan Harris'in sözlerine karşılık Biden "Evlat, bana fazla yüklenme" şeklinde yanıt vermişti. 

Ayrıca partinin Harris'i başkan ya da başkan yardımcısı adayı olarak seçmesi durumunda, tarihi kabullenmeye doğru adım atılacağının tanınmasına vurgu yaptı.

Harris, "Bu konuda, Demokratlar arasında entelektüel bir tartışma olamaz" demişti. 5 milyondan fazla Amerikalı'ya bulaşarak 160 bin kişinin ölümüne sebebiyet veren koronavirüs pandemisi sürecinde ulus genelini kapsayan yapısal ırkçılık ve ayrımcılığa bir kez daha dikkat çeken Harris, "Hayatını bizim için mücadeleye harcayan Joe Biden, Amerikan halkını birleştirebilir" dedi.

Andrew Buncombe'nin Independent Türkçe'de yer alan analizine göre, seçim kampanyasını Baltimore'dan yöneten Harris, 2019 başlarında adaylığını ilan ettiğinde bunu yapan ilk siyahi kadın değildi. Tarihte bu paye, Temsilciler Meclisi'nin Demokrat üyesi Shirley Chisholm'a ait. Aynı zamanda beyaz olmadan Kongre'ye giren ilk kadın unvanını taşıyan Chisholm, 1972'de Beyaz Saray için de yarışmıştı.

Harris, beyaz olmadığı halde başkan yardımcılığına aday gösterilen ilk kadın da değil. Yeşil Parti'nin başkan adayı olan Ralph Nader'ın 1996 ve 2000'de birlikte yarıştığı isim Amerikan yerlisi Winona LaDuke'tu.

Yeşillerin bu yılki başkan yardımcısı adayıysa, Milwaukee'den 46 yaşındaki Afro-Amerikalı aktivist Angela Walker. (Birdenbire, Amerika'nın başkan yardımcılığı için yarışan iki siyahi kadını oldu.)

Cam tavanların kırılması, en azından sarsılması söz konusu olduğundaysa, 4 yıl önce Hillary Clinton başkanlık için zorlu ve tutkulu bir yarış vermişti. Toplam oy sayısında Donald Trump'ı geçen Clinton, Oval Ofis'i 80 binden daha az oy farkıyla Seçiciler Kurulu'nda kaybetmişti.

(Clinton ve Harris, 1984'te Walter Mondale'le beraber yarışan merhum Geraldine Ferraro ve John McCain'in 2008'deki başkan yardımcısı adayı Sarah Palin'le birlikte büyük partilerden biri tarafından başkan veya başkan yardımcısı adayı olarak gösterilen 4 kadını oluşturuyor).

55 yaşındaki Harris başka bir şekilde tarih yazıyor: Büyük bir partinin beyaz olmayan ilk kadın adayı olmasa da mevcut anketlere göre Harris ve Biden kazanacak. Bu, LaDuke veya Chisholm için hiçbir zaman muhtemel olmayan bir şey.