Kamala Harris başkanlık yetkilerini alan ilk kadın oldu

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Başkan Joe Biden’ın düzenli sağlık kontrollerini yaptırdığı sırada başkanlık yetkilerini devraldı. Böylece Harris, ABD’de başkanlık yetkilerine sahip olan ilk kadın oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, cuma günü rutin sağlık kontrolleri kapsamında kolonoskopi yaptırdı ve anestezi aldı. Biden’ın 79’uncu doğum gününün arifesinde yapılan tıbbi kontroller 85 dakika sürdü.

Bu esnada ise başkanlık yetkileri Başkan Yardımcısı Kamala Harris’e devredildi. ABD’nin ilk kadın Başkan Yardımcısı olan 57 yaşındaki Harris, başkanlık yetkilerinin verildiği ilk kadın olarak da tarihe geçti.

Harris böylelikle geçici bir süre için ABD’nin askeri ve nükleer silahlarının da kontrolünü almış oldu.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, bu gibi durumlarda geçici olarak yetki devretmenin olağan olduğunu ve ABD anayasasında belirtilen sürecin bir parçası olarak yapıldığını söyledi. Psaki ayrıca Biden’ın Maryland'deki Walter Reed Tıp Merkezi'nde "keyifli" olduğunu ve yerel saatle 11:35 itibariyle görevine devam ettiğini açıkladı.

Biden, son düzenli tıbbi muayenesini Aralık 2019'da göreve gelmeden önce yaptırmıştı. Doktoru, ABD Başkanı’nın "sağlıklı, dinç ve başkanlık görevlerini başarıyla yerine getirmeye uygun" olarak nitelendiren bir rapor yayınlamıştı.