İngiltere ana muhalefet lideri Starmer: “Lordlar Kamarası’nı feshedeceğiz”

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer, başbakan seçilmesi durumunda ilk döneminde parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarasını yürürlükten kaldıracaklarını söyledi.

İngiltere’de İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Sky News’e verdiği demeçte, Lordlar Kamarasını feshetmek istediklerin doğruladı ve kimsenin Lordlar Kamarasını savunabileceğini düşünmediğini söyledi.

Starmer, İşçi Partisi Milletvekili Gordon Brown’un, İngiltere’nin geleceği hakkında bugün açıklayacağı parti komisyonu raporuna atıfta bulunarak, “Bugünkü rapordaki tavsiyelerden biri bu. Bugünden sonra yapacağımız şey, bu tavsiyeleri danışmak, onları test etmek ve özellikle nasıl uygulanabileceğine bakmak” dedi.

Starmer, başbakan seçilmesi durumunda Lordlar Kamarasını ilk döneminde feshetme beklentisi içerisinde olup olmadığı sorusuna yanıt verdi.

İşçi Partisi lideri, “Evet, ümit ediyorum çünkü Gordon Brown’dan bunu yapacak bir komisyon kurmasını istediğimde, isteğimin ilk dönemde hayata geçirilebilecek tavsiyeler olduğunu söyledim. Ekonomimizi ve siyasetimizi düzeltmek için tek bir şansımız olacak ve bunu tam olarak doğru yaptığımızdan emin olmak istiyorum” ifadelerini kullandı.