Enis Berberoğlu'nun milletvekilliği düşürüldü

Cumhuriyet Halk Partisi İletişim ve Medya ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan ve 25 ve 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçilen Kadri Enis Berberoğlu'nun milletvekilliğinin düşürüldüğü haberi gündeme bomba gibi düştü. Sosyal medyada birçok kişi şok habere ilişkin yorum yaparken, en çok merak edilen ise Enis Berberoğlu'nun milletvekilliği neden düşürüldüğü oldu. Enis Berberoğlu kaç yaşında? Enis Berberoğlu neden ceza aldı?

5 Haziran 1956 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Kadri Enis Berberoğlu, Türk gazeteci, yazar ve siyasetçidir. 

1975 yılında Avusturya Lisesi’nden mezun olan Enis Berberoğlu lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü'nü bitirmiş, aynı üniversitede Ekonometri alanın yüksek lisansını tamamlamıştır. 

1981 yılında Dünya Gazetesi’nde meslek hayatına başlayan Enis Berberoğlu, CNN Türk ekonomi müdürlüğü görevini üstlenmiş, Hürriyet ve Radikal gazetelerinde yazar olarak çalışmıştır.

29 Aralık 2009’da Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirilen Enis Berberoğlu, bu görevi beş yıl sürdürmesinin ardından 10 Ağustos 2014’te Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’nden istifa etmiştir. 

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 5-6 Eylül 2014 tarihleri arası Ankara'da yapılan 18. Olağanüstü Kurultayı'nda Parti Meclisi'ne seçilen Enis Berberoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından İletişim ve Medya ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir.

Oya Berberoğlu ile evli olan Enis Berberoğlu’nun bir kız çocuğu bulunmaktadır. Berberoğlu bir köşe yazısında siyasi görüşünü ve ailesinin soy ağacını şu sözlerle ifade etmiştir: “"Berberoğlu (cumhuriyetten önce Berberzade) soyadının geçmişi, vakıf kayıtlarında 200 yıl geriye kadar takip edilebiliyor. Dedem İzmir’de Rufai ve Kadiri tekkesinin şeyhiydi, babam imanlı bir sosyalist. Ablam siyasete hiç bulaşmadı, bendeniz tescilli sosyal demokratım.”

MİT TIRLARI DAVASI

TBMM XXV., XXVI. ve XXVII. dönem İstanbul milletvekili olan Enis Berberoğlu, 14 Haziran 2017 tarihinde MİT TIR'ları görüntülerini eski Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Can Dündar'a verdiği suçlamasıyla yargılandığı davada yirmi beş yıl hapis cezası ile yargılanmış, hakkında tutuklama kararı verilmiştir. 

"Devletin gizli kalması gereken bilgi ve belgelerini askeri ve siyasal casusluk amacıyla temin etme" ve "FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçlarından yargılanan Berberoğlu'na ilkin müebbet ardından "failin geleceği üzerindeki olası etkileri" sebebiyle indirim takdiri kullanılarak ceza yirmi beş yıla indirilen Enis Berberoğlu’nun cezası, Yargıtay tarafından onanmış, milletvekilliği sona erinceye kadar Berberoğlu'nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine de karar verilmişti.

Bugün TBMM Genel Kurulu'nda alınan karar ile Enis Berberoğlu'nun milletvekilliği düşürüldü. Milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından CHP Genel Merkezi kürsüsünden açıklama yapan Enis Berberoğlu, "Önümüzdeki günlerde kalan 18 aylık cezamı yatmak üzere cezaevine teslim olacağım" dedi.