Gönüllü karantina kadına şiddeti yüzde 27,8 artırdı

Çin'den yayılan yeni tip koronavirüs Türkiye'de de etkisini göstermeye devam ederken, gönüllü karantinanın devam ettiği 28 ilde yapılan araştırma, karantina sürecinde işsizlik ile birlikte kadına şiddetin de arttığını gözler önüne serdi. İçerisinde büyükşehirlerin de bulunduğu araştırma sonucunda aynı soru bir kez daha gündeme geldi; kadına şiddet neden artıyor? İşsizlik kadına şiddeti artırıyor mu? 2020'de kadına şiddet rakamları kaç oldu?

Sosyo Politik Saha Araştırması Merkezi, 3-8 Nisan tarihleri arasında, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya Muğla, Balıkesir, Mersin Adana, Samsun, Malatya, Diyarbakır, Van, Urfa, Batman, Mardin'in arasında yer aldığı 28 kentten bin 873 kadın ile yapılan "Kovid-19 Kadının Etkilenimi ile Kadın ve Çocuğa Yönelik Şiddete İlişkin Türkiye Araştırma Raporu"nu yayınladı.

Araştırma, kadınların ve çocukların pandemi sürecinde ne kadar şiddete maruz kaldığı üzerine yapılırken, elde edilen bulgulara göre; “Karantina süreci öncesinde hane içerisinde herhangi bir şiddete maruz kaldınız mı?" sorusuna görüşmecilerin yüzde 84.8'i "hayır" cevabını verirken yüzde 15.2'si "evet" dedi.

“Karantina süreci içerisinde aşağıdakilerden hangisine veya hangilerine maruz kaldınız?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 43’ü şiddete maruz kaldığını belirtirken, yüzde 57’si ise şiddet görmediğini ifade etti.

Araştırma sonuçlarına göre, karantina sürecinde kadına şiddetin yüzde 27.8 arttığı görüldü.

ŞİDDETİ İŞSİZLİK Mİ KÖRÜKLEDİ?

The Independent Türkçe'de yer alan habere göre, araştırmada ilk olarak, "Karantina sürecinde hanede işsiz kalan oldu mu?" sorusunun yöneltildi.

Katılımcıların yüzde 59.3'ü bu soruya "hayır" derken; yüzde 40.7'si "evet" yanıtını verdi.

"Evet" diyenlerin oranı; lisans ve yüksek lisans mezunlarında en düşük seviyede iken; okuryazar olmayan grupta yüzde 88.9 oranında.

Katılımcılar, 'Karantina süreci içinde ev içi tartışma veya çatışmalar yaşadınız mı?' sorusuna da yüzde 69.4 oranında "evet" cevabını verirken, yüzde 30.6'sı ise "hayır" dedi.

Bu soruya evet yanıtını verenlere "Ev içi tartışmaların karantina öncesinde mi yoksa şimdi mi daha yoğun olduğu" sorusu yöneltildi. Soruyu yanıtlayanların yüzde 52.6'sı "öncesi ile şimdi aynı" yüzde 39.5'i "şimdi daha yoğun", yüzde 7.9'u "önce daha yoğundu" cevabını verdi.

Ev içi tartışmaların en çok hangi aile ferdiyle yaşandığı sorusuna ise; yüzde 32.4'ü "eş", yüzde 16.3'ü "kardeşler", yüzde 15.7'si "çocuğum" ile derken yüzde 13.2'si soruya yanıt vermedi.

En çok tartışma yaratan konu olarak; yüzde 14.6'sı "temizlik", yüzde 10.6'sı "maddi ihtiyaçlar/para", yüzde 8.8'i "kişisel kaprisler", yüzde 7.6'sı "aile içi müdahaleler" yüzde 7.2'si ise "ev işi/yemek" yanıtını verdi.

KARANTİNA SÜRECİNDE KADINLAR HANGİ ŞİDDET TÜRLERİNE MARUZ KALDILAR?

'Sizce Karantina Süreci Kadına ve Çocuğa Şiddeti Tetikliyor Mu?' sorusuna katılımcıların yüzde 45.9'u "evet" cevabını verirken, yüzde 39'u "kısmen" yüzde 17.2'si "hayır" şeklinde yanıt verdi.

"Karantina süreci içerisinde aşağıdakilerden hangisine veya hangilerine maruz kaldınız?' sorusuna ise katılımcıların yüzde 43’ü şiddete maruz kaldığını belirtirken, yüzde 57’si ise şiddet görmediğini ifade etti.

Şiddete maruz kaldığını belirten katılımcıların, yüzde 23.7 psikolojik şiddete , yüzde 10.3'ü ekonomik şiddete, yüzde 4.8'i dijital şiddete, yüzde 1.7'si fiziksel şiddete, yüzde 1.4'ü cinsel şiddete maruz kaldığını, yüzde 1.1'i ısrarlı takibe maruz kaldığını söyledi.

ŞİDDET GÖRENLER NEREYE BAŞVURABİLİR?

Şiddet gören kadınlar, doğrudan Cumhuriyet Savcılığı'na şikayetçi olabileceği gibi, İl ve İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlükleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, belediyelerin veya baroların Kadın Dayanışma Merkezleri, Mor Çatı gibi çeşitli kadın örgütlenmelerinden yardım isteyebilir veya Alo 183'ü arayabilirler