''KADES'' kadınların yanında

Son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla uygulamaya konulan KADES uygulaması hayat kurtarıyor.

İçişleri Bakanlığı’nın kadına yönelik şiddetin önüne geçmek amacıyla geliştirdiği en önemli projelerden biri olan Kadın Destek Uygulaması (KADES) Emniyet Genel Müdürlüğü’nün çalışmalarıyla hayata geçirildi. Uygulamanın amacı, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemlere çok daha çabuk bir şekilde mücadele etmek ve engellemek.

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır.

Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, bu uygulama sayesinde akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.

UYGULAMA NASIL KULLANILIR?

Yardıma ihtiyaç duyan tüm akıllı telefon kullanıcısı kadınlar, Google Play Store ve Apple Store marketlerinden ‘’KADES’’ uygulamasını indirilebiliyor. Uygulamayı indiren kadınlar, bilgiler bölümüne T.C. kimlik numarasını girerek, Emniyet Genel Müdürlüğü serverlarından gelen aktivasyon kodu ile birlikte uygulamayı aktif hale getirebiliyor.

Konum bilgisine uygulama üzerinden izin veren şiddet mağduru kadınlar, bu sürecin ardından “yardım iste” butonuna basarak tek bir tuş ile şiddeti kolaylıkla bildiriyor. 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşan bilgi ile olay yerine en yakın ekibin müdahale etmesi sağlanıyor.

‘’UYGULAMAYI İNDİRMEK BİLE BAŞLANGIÇ OLABİLİR’’

KADES uygulamasıyla kadına yönelik risk ve tehdit unsuru oluşturabilecek durumların önüne geçebilmeyi ve acil durumlarda müdahale sürelerinin kısaltılmasını hedeflediklerini bildiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emine Bulut cinayetini örnek göstererek ‘’Bunu hep birlikte başarmalıyız. Bu uygulamayı kullanmamız ve indirmemiz gerek. ‘Ben ne yapayım’ deme, bunu indirmek bile bir başlangıçtır’’ dedi.

 Uygulamanın henüz test aşamasında olduğu süreçte bile binlerce yardıma muhtaç kadına ulaşıldığını ifade eden Bakan Soylu, ayrıca kadın ve çocukların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı konuk evlerinde barındırılmasına olanak sağlandığını belirtti.

İçişleri Bakanlığı’nın kadına yönelik şiddet konusunda oldukça hassas olduğunu belirten Soylu, bu sorunun toplumun bütün kesimlerinin katılımıyla çözülebileceğini de vurguladı.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNÜ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’da, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne dikkat çekmek amacıyla bir kamu spotu yayınladı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yazdığı kamu spotunda, iş insanı ve Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, oyuncular Engin Altan Düzyatan, Hasan Kaçan, Bahadır Yenişehirlioğlu, Bülent İnal, Ufuk Özkan, gazeteci Deniz Bayramoğlu, yazar Hayati İnanç ve psikiyatrist Prof. Dr. Kemal Sayar yer aldı.

Ünlü isimler, şiddet içerikli erkek davranışlarını eleştirerek, şiddetin karşısında olduklarını belirten mesajlar iletti ancak söz konusu kamu spotunu taktir edenler kadar eleştirenlerde oldu. Bazı kadın meclisleri ‘’Kadına şiddet temalı kamu spotunda neden bir tane bile kadın yok’' diyerek tepkilerini dile getirdi.

SONUÇ: ŞİDDET NEDEN ENGELLENEMİYOR?

Sadece 2019 yılını baz aldığımızda yaklaşık 380 kadın cinayeti işlendiğini görüyoruz. KADES ve benzeri uygulamaların şiddete son vermeyeceği sadece bireysel bazda şiddeti erteleyeceği bilinen bir gerçek.

Kadına şiddeti önlemenin birinci eylemi aileden başlayarak eğitim ile desteklenirse ilerleyen yıllarda zamanla düşüş yaşanabilir. En acı olan bölüm ise kadına şiddetin müslüman olan ülkemizde bir türlü gündemden düşmemesi.

Son olarak kadının kim olduğu sorusunu rahmet timsali olan peygamberimizin hadisi ile cevaplamış olalım. 

“Kadınlar size ancak Allah’ın emanetidir”