Kaç ülkede maymun çiçeği virüsü var?

Dünya genelinde 78 ülkede görülen maymun çiçeği virüsü için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "küresel acil durum" ilan etmişti. Virüs nedeniyle Latin Amerika ülkesi Peru ve Hindistan'da ölümler kayda geçerken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'deki vaka sayısını açıkladı.

İlk kez Avrupa'da tespit edilmesinin ardından 78 ülkede görülen maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) yayılmaya devam ediyor. 

110

DSÖ tarafından açıklanan son rakamlara göre; 78 ülkede 18 binin üzerinde maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) vakası bildirildi. Vakaların yüzde 70'ini Avrupa oluştururken yüzde 25'i de Amerika'da tespit edildi. 

210

Son olarak ABD'de sekiz yaş altı çocuklarda virüsün tespit edilmesinin ardından Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 45 ülkeden bildirilen vakalar kapsamında "küresel acil durum" ilan etmişti. 

Virüs nedeniyle ile kez Latin amerika ülkelerinde ölüm bildirildi. Sağlık Bakanlığı'nın son güncel verilerine göre vaka sayısının 300'ü aştığı Latin Amerika ülkesi Peru'da, ilk ölüm kayıtlara geçti. Hemen ardından da Hindistan'da bir kişi daha hayatını kaybetti. 

410