Gıda krizi milyonlarca insanı yerlerinden edebilir

Ukrayna'daki savaş, küresel yer değiştirme sayısını ilk kez 100 milyonun üzerine çıkardı. Birleşmiş Milletler, gıda krizinin çok daha fazla insanı evlerini terk etmeye zorlayabileceği konusunda uyardı.

Birleşmiş Milletler mülteci şefi Filippo Grandi gazetecilere verdiği demeçte, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesiyle hızla artan küresel gıda krizine dikkat çekti. Grandi, gıda krizi nedeniyle şimdiye kadar görülmemiş sayıda insanın evlerini terk etmek zorunda kalabileceğini söyledi.

UNHCR’nin yayınladığı son rapora göre, 2021’nin sonunda toplam 89,3 milyon insan yerinden edildi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana ise 14 milyon Ukraynalı ülkesinden ayrıldı.

Raporda, artan gıda kıtlığı, enflasyon ve iklim krizinin yaşam koşullarındaki zorlukları artırdığı ve insani müdahaleyi uzattığı için ihtiyaç olan bölgelere yeterli yardım ulaştırılamadığına da dikkat çekildi.

Grandi, gıda krizinin ötesinde Ukrayna'daki savaşın “uluslararası iş birliğine korkunç bir darbe indirdiğini” söyledi. Savaşın kısa vadede bitmesinin mümkün olmadığını dile getiren Grandi, "Batı ile Rusya arasındaki bu çatlakların ve uluslararası iş birliği üzerindeki yaraların iyileşmesi uzun zaman alacak. Bu iyileştirilmezse, küresel krizle nasıl başa çıkacağımızı bilmiyorum” dedi.