Kaç Suriyeli yurduna geri döndü?

2011 yılında patlak veren ve her geçen gün derinleşen Suriye krizinde yaşanan insani dramın sonlandırılması 3 askeri harekat gerçekleştirdi. Askeri harekatlar kapsamında güvenli bölge oluşturularak bölge terörden temizlendi. Sınır güvenliğinin sağlanması için ve Suriyeli sığınmacıların yurtlarına dönemesi için tüm devlet imkanlarını sarf eden Türkiye'nin çabalarının sonucunda Suriyeli sığınmacılar yurtlarına dönmeye başladı.

2011 yılında patlak veren ve giderek derinleşen Suriye krizinde milyonlarca insan bulundukları yerleri can güvenliği gerekçesiyle terk ederken yüz binlercesi de hayatını kaybetti. Suriye krizinin ilk başladığı günden beri coğrafya insanının yanında duran Türkiye, bu süre zarfı içerisinde 3,6 milyondan fazla Suriyeli sığınmacıya kapılarını açtı.

8 yılı geride bırakan Suriye iç savaşı sadece coğrafya insanını etkilemedi. Ayrıca bölge ülkelerini de hem güvenlik açısından hem de ekonomik açıdan etkiledi. Nitekim Türkiye kapılarını açtığı Suriyeli sığınmacılar için tüm devlet imkanlarını sarf ederken diğer taraftan sınırında milli güvenliğini tehdit eden terör unsurlarıyla karşı karşıya kalmış oldu.

Türkiye, başladığı günden beri giderek derinleşen Suriye krizinde insani dramın önüne geçmek ve sınırındaki terör unsurlarının giderek daha fazla palazlanmasını önlemek için krizin hemen başlangıcında güvenli bölge teklifini uluslararası kamuoyunun sundu. Koalisyon güçlerinin ve Türkiye’nin müttefiklerinin güvenli bölge önerisine olumlu bakmalarına fakat somut adımlar atmamasına karşın Türkiye güvenli bölge önerisini tek başına hayata geçirmeye karar verdi.

Güvenli Bölge’nin hayata geçirilmesi için Türkiye, Suriye’nin doğusuna 2016 yılında Fırat Kalkanı adıyla ilk askeri harekatını düzenledi. Fırat Kalkanı harekatını 2018 yılında Afrin bölgesine yönelik düzenlenen Zeytin Dalı harekatı ve 2019 yılında da Fırat’ın batısına yönelik düzenlenen Barış Pınarı harekatı takip etti. Gerçekleştirilen 3 askeri harekat kapsamında Türkiye, sınırındaki terör tehdidini yok etmeyi ve bölgeyi Suriyeli sığınmacılar için güvenli hale getirmeyi hedeflemiştir. Güvenli bölge oluşturarak Suriyeli sığınmacıların dönüşü için uygun zeminin hazırlanmasını sağlayan Türkiye’nin çabaları sonucunda kaç Suriyeli sığınmacı ülkelerine döndü?

Oluşturulması 3 halka halinde ilerleyen güvenli bölgenin ilk halkası Fırat Kalkanı harekatı ile atılmış oldu. Fırat Kalkanı harekatı kapsamında Cerablus ve El Bab’ın terör unsurlarından temizlenmesiyle hayat normale döndü. Türkiye güvenli bölgenin ikinci aşamasını 2018 yılında gerçekleştirilen Zeytin Dalı harekatı ile hayata geçirerek Afrin bölgesini YPG/PKK’lı ve DEAŞ’lı teröristlerden temizledi. Türkiye’nin çabalarının sonucunda güvenli hale gelen bölgelere Suriyeli sığınmacıların dönüşü başladı. Söz konusu bölgelerde huzur ve güvenin sağlandığını gören sığınmacıların 365 bini ülkelerine geri döndü.

Güvenli bölgenin 3’üncü halkası 9 Ekim 2019 tarihinde başlanan Barış Pınarı harekatı ile gerçekleştirildi. Fırat’ın doğusuna gerçekleştirilen harekat kapsamında Resul Ayn ve Tel Abyad’ın da içinde kaldığı 120 km uzunluğundaki ve 32 km derinliğindeki alan terör örgütü YPG/PKK’dan temizlenerek güvenli hale getirildi. Her geçen gün bölgede barış, istikrar ve huzurun daha kalıcı olması için çalışmalar sürdürülüyor. 2 milyon kişinin yerleştirilmesi planlandığı güvenli bölgeye huzurun yerleşmesiyle hem Türkiye’den hem de terör örgütü YPG/PKK’ın kontrolü altında ki alanlardan akın başladı. Nitekim YPG/PKK terör örgütünün işgali altındaki Rakka'dan Tel Abyad'a 39 bin Suriyeli yerleşirken, Haseke'den Rasulayn'a ise 22 bin kişi yerleşti.

Diğer taraftan Türkiye’nin çabalarını ve huzuru, barışı, istikrarı sağladığını gören YPG/PKK’nın işgali altında ki bölgelerde yaşayan halk ayaklanmalara başladı. Aynı şekilde Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde yer alan Azez'de yaşayan yerinden edilmiş Tel Rıfatlılar, terör örgütü YPG/PKK'nın ilçelerine işgalinin son bulması için gösteri yaptı.

Terör örgütü YPG/PKK'nın ilçelerindeki işgalinin son bulması için gösteri yapan, Tel Rıfatlılar. 

 

Sonuç

Türkiye, güvenli bölge önerisinin koalisyon güçleri tarafından desteklenmemesine rağmen tüm inisiyatiflerini kullanarak güvenli bölgenin kurulması için tüm adımları attı. Bu bağlamda 2016 yılında Fırat Kalkanı, 2018 yılında Zeytin Dalı ve 9 Ekim 2018 tarihinde de Barış Pınarı harekatını gerçekleştirerek sınırındaki terör tehdidini bertaraf etti. Askeri harekatlar ile birlikte kontrol altına alınan bölgelerdeki terör tehdidinin ortadan kaldırılmasıyla huzura, barışa ve istikrara kavuşan bölgeye 400 binden fazla Suriyeli sığınmacı yerleşti. İlerleyen süreçlerde kontrol altına alınan bölgelerde alt yapının uygun hale getirilmesiyle 2 milyondan fazla Suriyelinin de ana yurtalarına döneceği tahmin ediliyor.