Suriye savaşında göçmen çocuklar için tedbir alınacak mı?

Dünyanın birçok yerinde vesayet ve sınır savaşları devam ederken, ülkelerin politikaları arasında savrulan çocuklar ölüm, şiddet, taciz, açlık ve soğukla mücadele etmeye çalışıyor. Son verilere göre Suriye'den farklı ülkelere kaçan her 37 çocuktan 1'i 5 yaşını görmeden ölürken, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'si çerçevesinde alınmayan tedbirlerle birlikte Avrupa'lı ülkelerin yeni politikaları da tartışma konusu oldu.

Dünyada yapılan her savaşın en az konuşulan konularından birisi, her zaman çocuklar olmuştur. Son olarak Suriye’de yaşanan iç savaştan da en çok etkilenenler yine küçük bedenleriyle bombaların altında can veren, açlık, susuzluk, sefalet ve dondurucu soğuklarla mücadele etmek zorunda kalan çocuklar oldu. UNICEF'in açıkladığı son rakamlara göre dünya üzerinde 50 milyona yakın göçmen çocuk yaşıyor. 

114

Hemen her yaş grubundan kızlı erkekli çocuklar, ailelerinin göçüne, acılarına tanıklık ederken yeryüzünde hayatta kalma savaşını, açlıkla mücadeleyi, bombalardan kaçmayı, soğukla mücadele etmeyi, çadırlarda yaşamayı öğrendi. 

214

Kaçırılma, tecavüz, taciz vb. akla ve insanlığa sığmayan birçok tehlike ile karşı karşıya kalan çocuklar önce Suriye’den kaçarak Türkiye’de kendilerine sıcak bir yatak ve bir kap yemek bulmak umuduyla yollara revan oldu. 

Türkiye’nin sınır kapılarından geçişi serbest bırakmasının ardından ise Bulgaristan, Yunanistan sınırına akın eden göçmenler, Yunan polisi tarafından Pazarkule ve Kastanies sınır kapıları arasındaki ara bölgede ses bombası, gaz bombası ve biber gazı ile karşılandı. 

414