Joe Biden'ın kabinesinde yer alacak isimler kim, nasıl bir politika izlemeleri bekleniyor?

ABD'nin seçilmiş başkanı Joe Biden, kabinesinde önemli pozisyonlarda görev alacak kritik isimleri açıklamaya devam ediyor. Dışişlerinden, hazineye kadar birçok stratejik öneme sahip olan bu görevlerin kimler tarafından yönetileceği merak ediliyor. Peki kabinede yer alması beklenen yeni isimler kimler, bu kişiler daha önce ne yapıyordu ve bundan sonra nasıl politika izlemeleri bekleniyor?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Genel Hizmetler İdaresi’nin (GSA) yeni yönetime geçiş sürecini resmi olarak onaylamasıyla 3 Kasım başkanlık seçimlerinin galibi Demokrat Partili Joe Biden oldu. Biden’in geçişinin resmi olarak başlatılmasının ardından hükümet, kurulacak yeni kabinede kritik görevlere aday gösterilen isimler açıklandı.

Seçilmiş Başkan Joe Biden, kritik bakanlıklar ve görevlere aday gösterdiği isimleri açıklarken, “Amerika’nın geri döndüğünü, dünyadan çekilmeye değil dünyaya liderlik etmeye hazır olduğunu yansıtan bir ekip” ifadelerini kullandı. Ayrıca başkan Biden’a basın toplantısında önemli bakanlık ve görevlere aday gösterdiği isimler de eşlik etti.

KRİTİK İSİMLER KRİTİK GÖREVLERDE

Demokrat lider Joe Biden, Dışişleri Bakanlığı’na eski Başkan Barack Obama döneminde Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Antony Blinken’ı aday gösterdi. Biden, "Antony Blinken ABD Dışişleri Bakanlığı'nda moral ve güveni yeniden tesis edecek'' dedi. 20 yıldır Joe Biden’la yakın çalışan Antony Blinken, “ABD olarak güven ve tevazuyla ilerleyeceğiz. Dünyanın sorunlarını tek başımıza çözemeyiz. Diğer ülkelerle işbirliği içinde çalışmalıyız” açıklamasında bulundu.

Biden’ın İç Güvenlik Bakanlığı’na aday gösterdiği isim ise Latin kökenli Alejandro Mayorkas oldu. Ancak Mayorkas  ile ilgili senato onay sürecinin zorlu geçmesi olası. 2013 yılında Senato Mayorkas’ı İç Güvenlik bakan Yardımcısı olarak onaylamıştı. Senato’da Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu dönemde yapılan oylamada senatörler parti çizgisinde oy kullanmış, Cumhuriyetçiler Mayorkas'a karşı çıkmıştı ve Mayorkas hakkında soruşturma başlatılmıştı.

ULUSAL İSTİHBARAT DİREKTÖRLÜĞÜNE KADIN YETKİLİ

Söz konusu kritik isimlerden bir diğeriyse, Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’de daha önce CIA Başkan Yardımcılığı yapan Avril Haines oldu. Haines, Senato onayını alması halinde bu göreve getirilen ilk kadın yetkili olacak. Tüm bu isimlerin yanı sıra, Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği’ne siyahi kadın diplomat Linda Thomas Greenfield gösterilirken, iklim temsilciliğine John Kerry getirildi.

 SENATONUN ONAYI NI ALACAKLAR MI?

Joe Biden’ın önemli görevlere aday gösterdiği isimlerin hepsi Senato onayını almak zorunda. Senato yarışındaki son durum Georgia eyaletinde 5 Ocak’ta yapılacak seçimlerin sonuçlarına bağlı. Bazı Cumhuriyetçiler Joe Biden’ın kabinesinde Obama döneminde görev yapan eski isimlere yer vermesine tepkiyle yaklaşıyor.

2024 seçim yarışı için olası adaylar arasında adı geçen Cumhuriyetçi Senatör Tom Cotton, Joe Biden’ın seçtiği isimleri eleştirerek kendisini “Çin konusunda yumuşak davranacak olan kişilerle” çevrelediğini savundu. Seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris ise, aday gösterdikleri isimlerin “Amerika’nın değerlerini yansıttığını, hepsinin farklı geçmiş ve deneyimlerden gelmiş olsalar da ortak özelliklerinin demokrasi ve hukukun üstünlüğüne bağlılık olduğunu” söyledi.

AÇIKLANMAYAN MAKAMLAR

Öte yandan Joe Biden’ın Maliye Bakanlığı’na eski FED Başkanı Janet Yellen’ı aday göstermesi beklenirken, finans çevreler ve piyasalar Biden’ın Yellen tercihine olumlu bakıyor. 2014-2018 yılları arasında FED Başkanı olarak görev yapan Janet Yellen, aday gösterilmesi ve daha sonra Senato tarafından onaylanması halinde Maliye Bakanlığı’na getirilen ilk kadın yetkili olacak.

Joe Biden’ın kabinesinde dış politika ve diplomaside tecrübeli hem ABD’nin başkenti Washington’da hem de dünya başkentlerinde güçlü ilişkileri olan isimleri seçmesinin, daha geleneksel bir yönetim şekline dönüşü temsil ettiği yorumları yapılıyor.