Biden’ın Orta Doğu ziyaretlerinde en önemli gündem: Enerji!

ABD Başkanı Joe Biden, 13-16 Temmuz tarihleri arasında Orta Doğu ülkelerini ziyaret edecek. Peki, Joe Biden’ın hangi ülkelere ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor? Biden’ın Orta Doğu ziyaretinin detayları neler?

ABD Başkanı Joe Biden, Orta Doğu turunda ilk olarak İsrail Başbakanı Yair Lapid ile Kudüs’te bir araya gelecek. Biden’ın, daha sonrasında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.


113

İsrail ve Filistin ziyaretlerinin ardından Cidde’ye geçecek olan Biden, burada hem Suudi liderlerle hem de Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi toplantısına katılacak diğer ülkelerin yetkilileriyle bir araya gelecek.


213

Biden’ın Orta Doğu turu, 20 Ocak 2021 tarihinde göreve başlamasının ardından bölgeye yapacağı ilk ziyaret olarak kayıtlara geçecek. ABD Başkanı, seçimler öncesinde Suudi Arabistan’a sert eleştirilerde bulunmuş ve “parya” olarak tanımlamıştı.


AP haber ajansının üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Biden’ın, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor. Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada ise Biden’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ve Kral Selman bin Abdulaziz ile bir araya geleceği belirtildi. 


413