Joe Biden tartışmalı balon hakkında konuştu: “Çin’den beklenen bir şey”

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’yi gözetlemeye çalışmanın ‘Çin’den beklenen bir şey’ olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Washington DC yakınlarındaki Camp David’den Beyaz Saray’a dönüşünde gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

Biden, “Balon hadisesi ABD-Çin ilişkilerini zayıflattı mı?” sorusuna, “Hayır. Çin’e ne yapacağımızı açıkça bildirdik. Bizim pozisyonumuzu anlıyorlar. Geri adım atmayacağız. Biz doğru olanı yaptık. Zayıflatma ya da güçlendirme söz konusu değil, sadece gerçek bu” şeklinde yanıt verdi.

Biden, balonun, Amerikan kamuoyu haberdar oldu diye vurulmadığını söylerken, balonun ABD hava sahasına girdiği andan beri ‘uygun olan en kısa sürede’ vurulması gerektiği talimatını verdiğini belirtti.

Çin’in ABD hava sahasında neden böyle bir eyleme cüret edebildiğine ilişkin soru karşısında gülen ABD Başkanı, “Onlar Çin hükümeti” dedi.

Biden, ABD’yi gözetlemeye çalışmanın ‘Çin’den beklenen bir şey’ olduğunu söylerken, Pekin’in de balonu inkar etmediğini, sadece ne amaçlı kullanıldığını inkar ettiklerini vurguladı.

ABD Başkanı, “Bu Çin’e güvenme meselesi değil. Hangi alanlarda birlikte çalışmalıyız, hangi alanlarda ihtilafımız var, buna karar verme meselesi” ifadelerini kullandı.

Biden, Latin Amerika semalarındaki diğer bir Çin ‘casus balonu’ ile ilgili Savunma Bakanlığının (Pentagon) bölgedeki ortaklarla iletişime geçtiğini aktardı.