El Kaide lideri Zevahiri Afganistan’da öldürüldü: Biden'dan ilk açıklama gecikmedi

El Kaide lideri Eymen El Zevahiri’nin ölümüyle ilgili gelen haberle tüm dünya gözlerini ABD’ye çevirdi. ABD, Zevahiri'nin Afganistan'ın Kabil şehrinde gerçekleştirilen hava operasyonuyla öldürüldüğünü açıkladı. Zevahiri’nin bulunduğu yerin bu senenin başında belirlendiğini ancak operasyonun cumartesi günü gerçekleştirildiğini ifade eden ABD Başkanı Biden, sivillerin zarar görmediğini belirtti.

ABD’li yetkililer, hafta sonu Kabil'de Zevahiri ve ailesinin saklandığı yere hava saldırısıyla başarılı bir operasyon düzenlendiğini duyurdu. ABD’li üst düzey kaynakların verdiği bilgiye göre, operasyon CIA’ye ait insansız hava aracıyla gerçekleştirildi.

Mayıs 2011’de Ladin’in öldürülmesiyle başa gelen 71 yaşındaki Eymen El Zevahiri’nin başı için ABD 25 milyon dolar ödül koymuştu.

AFGANİSTAN, TERÖRİSTLER İÇİN GÜVENLİ BÖLGE OLMAYACAK

ABD Başkanı Joe Biden’in yaptığı açıklamada; “İstihbarat Zevahiri’nin yerini bu yılın başında belirledi. Operasyon benim emrimle cumartesi günü yapıldı. Zevahiri’nin ailesinden kimse ölmedi, sivil kayıp yok. Afganistan, teröristler için güvenli bölge olmayacak.” İfadelerini kullandı. 

BİDEN: "ABD SİZİ BULUR VE ÇIKARIR"

11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine de rahatlama sağladığını söyleyen Biden, ABD istihbarat birimlerine “olağanüstü ısrarı ve becerileri” için teşekkür ettiğini ekledi. ABD Başkanı, “Bu gece bir kez daha netleştiriyoruz ki, ne kadar sürerse sürsün, nereye saklanırsanız saklanın, halkımız için tehdit iseniz, ABD sizi bulur ve çıkarır” şeklinde konuştu.

TALİBAN ABD’NİN İHA SALDIRISINI KINADI

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, El Kaide lideri Eymen El Zevahiri’nin öldürüldüğü ABD İHA saldırısını kınadı.

Saldırıyı kınayan Mücahid, ABD ve Taliban arasında 2020 yılında, uluslararası ilkelerin ve yabancı güçlerin Afganistan’dan ayrılması hususunda yapılan Doha anlaşmasının ihlal edildiğini de dile getirdi.