Biden, Birliğin Durumu konuşmasında Çin'e sert ifadeler kullandı

Joe Biden, düzenli olarak gerçekleştirilen Birliğin Durumu konuşmasında Çin’e ve Xi Jinping’e sert dilli uyarılarda bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden, Birliğin Durumu konuşmasında Çin’i sert bir dille uyararak ABD’yi egemenliğine yönelen her tehdide karşı koruyacağını söyledi.

Çin ile yaşanan “casus balon” krizinden doğan diplomatik gerginlik ve balonla ilgili yeni keşiflerin yapılmasına eş zamanlı olarak, Biden Salı günü ABD'de ve dünyanın dört bir yanında milyonlarca izleyicinin önünde Pekin'e seslendi.

Çin-Amerikan ilişkilerinde alışılmadık bir derecede direkt bir konuşma yapan Biden’ın konuşması, gözleri Pekin yönetiminden gelecek bir cevaba çevirtiyor.

Biden, Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Çin Başkanı Xi Jinping’e Washington’ın “Çatışma değil rekabet” istediğini söylediğini aktardı.

Biden ayrıca, ABD’nin müttefiklerindeki yatırımlar ve gelişmiş askerî teknolojiler sayesinde, Çin’e karşı kendi çıkarlarını koruyabileceği en güçlü konumda olduğunu da ifade etti.

Biden, Mecliste gerçekleştirdiği konuşmasında, “Gaflete kapılmayın: Geçen hafta açıkça belirttiğimiz gibi, Çin egemenliğimizi tehdit ederse, ülkemizi korumak için gerekeni yaparız, yaptık da” ifadelerini kullanarak casus balonun düşürülme anına işaret etti.