Çin'de "cehenneme hoş geldin" yazılı gömleğe tepki

Çinli popüler bir giyim markasının çocuklar için ürettiği gömleklerin üzerinde “cehenneme hoş geldin” ve “sana dokunmama izin ver” gibi ifadelerin yer alması tepkilere yol açtı.

Çinli giyim markası JNBY’nin çocukları için ürettiği bir gömleğin üzerinde yazanlar ülkede gündem oldu. Bir annenin çevrimiçi şikayeti üzerine eleştirilerin yöneltildiği JNBY’nin geçmişte de tartışmalı kıyafetler ürettiği ortaya çıktı.

Ailesinin anlamını bilmeden dört yaşındaki oğlu için aldığı gömleğin üzerinde “cehenneme hoş geldin” ve "sana dokunmama izin ver" yazılarının bulunduğu ortaya çıktı. Çin’in sosyal medya platformu Weibo’da paylaşım yapan anne, “Cehenneme hoş geldiniz. Affedersiniz? Kimi karşılıyorsunuz?” ifadeleriyle tepkisini gösterdi.

Tepkilerin üzerine markanın daha önceden ürettiği tartışmalı kıyafetlerin görselleri de diğer kullanıcılar tarafından paylaşılmaya başladı. Paylaşımlar arasında markanın ürünü olduğu iddia edilen siyah bir paltoda, oklarla vurulan bir kişinin resminin yanında, “Her yer Kızılderililerle dolu. Bu silahı alıp onları paramparça edeceğim” ifadelerinin olduğu gösterildi.

Birçok Çinli markanın neden daha önce ceza almadığını sorgularken, JNBY ise kıyafetlerinde “uygunsuz baskılar” hakkında şikayet aldıklarını ve üzgün olduklarını dile getirerek özür diledi. Markanın tasarım felsefesinin her zaman "hayal gücü özgürlüğü" olduğunu ve asıl amaçlarının "benzersiz" tasarımlar ortaya çıkarmak olduğu belirtildi.